Jak dobrać zasilacze LED do taśm ledowych? 5 praktycznych porad
Spis treści:
- Czym kierować się w czasie wyboru zasilacza do taśmy LED?
- Jak dobrać zasilacz do taśmy LED? - podsumowanie
Oświetlenie LED, staje się coraz bardziej popularne na świecie. Dzięki niemu istnieje możliwość, tworzenia wyjątkowych aranżacji i zaoszczędzenia środków finansowych. Taśmy LED, charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i długą, energooszczędną żywotnością.
W przeciwieństwie do żarowych źródeł światła diody LED emitują ukierunkowane światło, które po rozprowadzeniu nie generuje strat. Z kolei żarówki żarowe świecą w każdym kierunku. Kolejną zaletą przemawiającą na korzyść oświetlenia LED jest ich wydajność oraz rozmiar. Diody świecące z takim samym natężeniem co żarówka są znacznie mniejsze. W praktyce oznacza to szersze zastosowanie i możliwość stworzenia dyskretnych kompozycji świetlnych, nawet w niewielkich pomieszczeniach.
Dodatkowo diody LED w trakcie pracy osiągają niższą temperaturę niż tradycyjne żarówki, które większość energii marnują na produkowanie ciepła. To główne powody świadczące o tym, że wybór ledowych źródeł światła jest najlepszą inwestycją.
Nie wolno zapominać o odpowiednim wyposażeniu, ponieważ jedynie wysokiej jakości zasilacze LED, gwarantują niezawodność i stabilność systemu. Podpowiadamy, jak dobrać zasilacz do taśmy LED.
Czym kierować się w czasie wyboru zasilacza do taśmy LED?
-
Używaj dedykowanych produktów
Nie wolno stosować modeli, których przeznaczeniem nie jest zasilenie systemu oświetlenia LED. Próba podłączenia instalacji, z zastosowaniem innych zasilaczy, może spowodować uszkodzenie taśmy. Użytkownik traci również gwarancje, ponieważ producent nie bierze odpowiedzialności, jeśli jego asortyment zostanie wykorzystany w niewłaściwy sposób. Dlatego należy odpowiednio dobrać zasilacz.
Taśmy z reguły wymagają zasilania stabilizowanego oznacza to, że zasilacz musi na wyjściu podawać napięcie równe 12V bądź 24V. W zasilaniu oświetlenia LED występują również zasilacze stabilizowane z regulacją napięcia w zakresie +/- 3%.
-
Zwróć uwagę na napięcie prądu
Zasilacze LED do pasków ledowych, z reguły są oferowane w dwóch wariantach. Mogą być one zasilane za pomocą napięcia stałego DC 12 V lub 24 V. Należy dostosować odpowiedni produkt, do dedykowanego napięcia reszty zestawu.
rys.1 przykład oznaczenia na tabliczce znamionowej produktu napięcie wyjściowego 12V DC
rys.2 przykład oznaczenia na tabliczce znamionowej produktu napięcie wyjściowego 24V DC
UWAGA! Nie wolno podłączać taśmy ledowej, bezpośrednio do kontaktu posiadającego napięcie 230 V, ponieważ nie tylko grozi to uszkodzeniem instalacji, ale również zagraża zdrowiu lub życiu użytkowników!
-
Dostosuj moc i dobierz zasilacz do taśmy LED
Dostosowanie odpowiedniej mocy jednostki zasilającej taśmę, nie należy wcale do trudnych. Wystarczy sprawdzić moc znamionową kupowanej taśmy i pomnożyć ją przez interesującą nas długość. Warto założyć 10-20% zapasu, by nie musiał on pracować cały czas, pod maksymalnym obciążeniem.
Załóżmy, że planujemy zakupić taśmę o mocy znamionowej 4,8 W/m, o długości 10 metrów. Podstawiamy wszystkie informacje zgodnie ze wzorem (4,8 x 10)*110% i otrzymujemy wynik. Według obliczeń, powinniśmy brać pod uwagę zasilacze LED, które posiadają moc na poziomie 52,8 W.
-
Zweryfikuj sprawność energetyczną zasilacza
Im wyższa jest sprawność energetyczna, tym lepiej dla użytkowników. Dobrej jakości zasilacze LED oferują parametry na wyjściu w granicy 85%. W przypadku większych systemów oświetlenia, warto rozważyć napięcie 24 V, ponieważ zazwyczaj takie produkty gwarantują dużo lepszą sprawność. Jeśli producent nie podaje takich informacji na opakowaniu swojego asortymentu, lepiej zrezygnować z zakupu i wybrać coś innego.
rys 3. Wykres sprawności zasilacz na przykładzie modelu XLG-100-12-A marki Mean Well
-
Nie szukaj oszczędności na siłę
Próba znalezienia najtańszego rozwiązania, może skończyć się niezadowoleniem użytkownika. Planując podłączyć zasilacz na stałe do sieci, należy wybrać model, który będzie pobierać maksymalnie 1 kW w czasie, gdy nie będzie obciążony działającą instalacją.
Mogą również mieć problemy z odpowiednią wentylacją (przegrzewanie urządzenia prowadzi do trwałego uszkodzenia zasilacza, a nawet samej instalacji elektrycznej) i powodować uszkodzenie diod. Finalnie trzeba kupić nową taśmę LED i lepszy zasilacz, generując tym samym dodatkowe koszty w swoim gospodarstwie domowym.
Podczas zakupu zasilacza pochodzącego z niewiadomego źródła, który kusi niską ceną, może zdarzyć się, że parametry techniczne urządzenia nie będą pokrywać się z rzeczywistością. To z kolei prowadzi do szeregu problemów związanych z oświetleniem LED. Sprawdzeni producenci, którzy oferują zasilacze, od wielu lat poddają je rygorystycznym testom.
Dopiero gdy urządzenie spełni określone normy, trafia do sprzedaży. Takie podejście sprawia, że użytkownik ma pewność, iż wszystkie parametry techniczne dotyczące zasilacza są prawdziwe i przede wszystkim przetestowane.
Jak dobrać zasilacz do taśmy LED? - podsumowanie
Instalacje LED zasilane odpowiednio dobranym zasilaczem wyprodukowanym przez renomowane firmy gwarantują przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. To kluczowy aspekt, który zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu.
Tylko takie połączenie zapewnia długą żywotność i bezawaryjne działanie, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Inwestycja w sprawdzone źródła światła LED i wysokiej klasy zasilacz zwróci się w postaci bezproblemowego użytkowania przez bardzo długi czas. Aby cieszyć się równomiernym oświetleniem, które nie wymaga żadnej ingerencji, warto postawić na pewne rozwiązania.