Jak działa lutownica?
Lutowanie jest metodą łączenia dwóch metalowych elementów ze sobą, za pomocą spoina zwanego lutem. Charakterystyczne dla spoina jest to, że jego temperatura topnienia jest niższa od elementów, które są ze sobą łączone. Z lutowania najczęściej korzystają elektrycy, monterzy i serwisanci zajmujący się sprzętami elektronicznymi. Do lutowania niezbędna jest lutownica oraz spoiwo jakim jest cyna.
Jakie są rodzaje lutownic?
Dostępne jest kilka rodzajów lutownic, których zasadniczą różnicą jest sposób podgrzewania spoiny:
-
lutownica gazowa - wykorzystywana głównie w sytuacjach, gdzie nie ma dostępu do źródła prądu, np. w terenie. Ma niewielką moc.
- lutownica grzałkowa - to najczęściej wykorzystywana lutownica w pracach elektronicznych. Jest lekka i nie obciąża ręki. Posiada wymienne groty, dlatego może być wykorzystywana do prac precyzyjnych.
- lutownica na gorące powietrze (hotair) - wykorzystywana przy szczególnie precyzyjnych pracach, ponieważ niweluje ryzyko uszkodzenia delikatnych elementów.
- lutownica transformatowa - przeznaczona do lutowania grubych kabli i powierzchni. Ma dużą moc nagrzewania oraz wysokie tempo pracy.
- lutownica ultradźwiękowa - jej zasada działania jest zupełnie inna. Za jej pomocą usuwana jest warstwa tlenku w wyniku kawitacji. Następnie oczyszczona powierzchnia może wejść w bezpośredni kontakt ze spoiwem.
Lutownice
Jakie są rodzaje końcówek do lutownic?
Grot lutownicy jest ważnym elementem, który definiuje do jakich prac może być wykorzystywana. Niektóre modele lutownic mają wymienne groty, co czyni je bardziej uniwersalnymi. Najpopularniejsze rodzaje grotów to:
- grot stożkowy - jest standardowym wyposażeniem każdej lutownicy, posiada lekko zaokrągloną końcówkę.
- grot wkrętakowy - jak sama nazwa wskazuje, jego grot przypomina wkrętak. Wymiary końcówki mogą być różne, w zależności od przeznaczenia. Standardowy rozmiar grotu to 3-4 mm szerokości, służący do lutowania przewlekanego. Dostępne są także groty węższe - o szerokości 1-2 mm przeznaczone do montażu powierzchniowego.
- grot z minifalą - ma kształt cylindryczny, z końcowką ściętą pod kątem 45 stopni. Przeznaczony do pracy przy trudno dostępnych elementach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lutownicy?
Wybierając lutownice trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów, ale najpierw zastanowić się do czego będzie używana. Ważnym parametrem jest moc, nie oznacza to jednak, że zawsze należy wybierać najsilniejsze modele. Zbyt wysoka moc może uszkodzić lutowane elementy.
Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura pracy, która jest proporcjonalna do mocy lutownicy. Ważne, by dopasować temperaturę do materiału na którym będziemy pracować. Każdy materiał ma swoją temperaturę topnienia, do której trzeba dostosować maksymalną temperaturę roboczą lutownicy. Ciekawym rozwiązaniem jest stacja lutownicza, która umożliwia regulacje temperatury pracy. Dzięki temu można pracować na różnych materiałach przy pomocy jednego urządzenia.
Lutownice oraz stację lutowniczą można odnaleźć na stronie perfektmarket.com.pl. Oferujemy również akcesoria do lutowania, tj. cynę oraz szybkozłączki.