Kalkulator doboru przekroju przewodów do taśm LED
Nasz prosty kalkulator pozwoli Ci szybko obliczyć, jaki powinien być przekrój przewodu do taśmy LED na podstawie 2 parametrów: mocy lub prądu.
Dzięki wyliczeniom dobierzesz odpowiedni przewód do taśmy LED unikając popalonych styków na zasilaczach, sterownikach czy wzmacniaczach sygnału.
Kalkulator przewodów do taśm LED – czym grozi zły dobór przewodu?
Kalkulator przewodów do taśm LED ma przede wszystkim zabezpieczać przed skutkami montażu przekroju przewodu, który nie jest dopasowany do wymogów instalacji LED. Jeśli przekrój będzie zbyt mały, grozi to poważnymi konsekwencjami dla funkcjonowania diod taśmy LED. Najczęściej jest to nieprawidłowe działanie instalacji, np. migotanie czy zakłócanie jej pracy, a nawet poważniejsze awarie mogące w konsekwencji prowadzić do jej spalenia.
Podstawowym problemem, który jest w stanie wyeliminować dobrze dobrany przewód za pomocą kalkulatora przekroju przewodów do taśm LED, jest magnetostrykcja. Zjawisko to dotyczy sytuacji, gdy odgłosy wydawane przez różne części instalacji zasilającej taśmę LED (a także jej elementów sterujących) zaczynają być słyszalne dla człowieka i przekładają się na komfort akustyczny eksploatacji tego typu oświetlenia. Magnetostrykcja dopiero na pewnym etapie nasilenia zaczyna stanowić problem. Jeśli chodzi zaś o same odgłosy, najczęściej przyjmują one formę pisku, buczenia, szumu itd.
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora przekroju przewodów do taśm LED?
Nasz kalkulator przekroju przewodów do taśm LED pozwala na określenie podstawowych parametrów przewodów, które mają być wykorzystane w realizacji oświetlenia tego typu. To profesjonalne narzędzie zdecydowanie przyda się zarówno ekspertom, jak i osobom tworzącym tego typu instalacje we własnym zakresie.
W kalkulatorze przewodów do taśm LED należy sprecyzować napięcie zasilania LED, długość przewodów oraz natężenie i moc prądu. Na tej podstawie zostanie wyliczone, jaki najcieńszy przewód (w milimetrach) sprawdzi się w danej konstrukcji. Nasz kalkulator przewodów do taśm LED oblicza również spadek napięcia. Jeśli przewód będzie zbyt wąski, dostarczane do diod napięcie może być niewystarczające, aby zaświeciły one pełnym światłem. Oszacowanie wartości spadku napięcia zdecydowanie ułatwia planowanie instalacji LED. Niedostatecznie wysokie napięcie w przewodzie zasilającym taśmę LED powoduje, że spadek jasności (szczególnie w przypadku długich taśm LED) nie jest równy na całej długości taśmy, a jedynie w miejscach, gdzie przewód zasilający dochodzi najdalej. Znacząco odbiera to walory estetyczne instalacji LED.
Ograniczenia kalkulatora do obliczania przewodów do taśm LED
W przypadku naszego kalkulatora (podobnie jak i w przypadku innych podobnych rozwiązań) istnieją pewne ograniczenia techniczne, które sprawiają, że obliczenia mogą nie oddawać adekwatnie rzeczywistości. O jakiej sytuacji tu konkretnie mowa? Jeśli przewód został błędnie zaprojektowany – np. jego napięcie zasilania LED przekroczy 48 V, a natężenie prądu przekroczy 45 A – kalkulator nie będzie w stanie przeliczyć wartości. Dodatkowo maksymalną grubością przewodu, która może zostać określona przez nasz kalkulator, jest wartość 25 mm2. Ograniczenie to wynika przede wszystkim z przyczyn konstrukcji przewodów do taśm LED. Optymalny rozmiar nie powinien przekraczać kilku mm2. W przypadku większych wartości warto zwrócić uwagę, czy na etapie planowania zasilania LED nie wkradł się do obliczeń jakiś błąd.