W jaki sposób prawidłowo zamontować plafony LED?
W jaki sposób prawidłowo zamontować plafony LED?

W jaki sposób prawidłowo zamontować plafony LED?

Plafony LED mają bardzo prostą konstrukcję, pasują do każdego wystroju i aranżacji. Jak powinien wyglądać ich montaż, aby zakończył się sukcesem?

Plafony LED – nowoczesna forma oświetlenia

Są najczęściej płaskie, idealnie przylegają do powierzchni sufitu (możemy je też zamontować na ścianie). Mogą pełnić funkcję światła głównego, ale sprawdzą się równie dobrze jako oświetlenie punktowe. Standardowo są w kształcie kwadratu lub prostokąta, jednak producenci z większą odwagą projektują nowe plafony LED, które przybierają rozmaite formy. To sprawia, że zachowują swój minimalistyczny design, jednak stają się bardziej wyrazistym elementem wystroju. Zastosowanie w nich diod LED pozwala na emitowanie światła o różnej barwie, światłem zaaranżujesz klimatyczny nastrój, którym podkreślisz charakter wnętrza. Plafony LED wykonane są ponadto z różnych materiałów. Dominuje oczywiście szkło i metal, ale nie brakuje też odważniejszych propozycji – modeli wykończonych drewnem lub betonem. Jeżeli chcemy nieco odejść od prostoty, możemy zdecydować się na plafon z ornamentowym wykończeniem.

Plafony LED montujemy najczęściej na suficie, ale nie ma żadnych ograniczeń, aby pełniły one funkcję oświetlenia ściennego. Wybierając drugą opcję, świetnie sprawdzą się jako oświetlenie punktowe, np. do wyróżnienia tablicy ze zdjęciami z wakacji. Plafony LED znalazły swoje zastosowanie szczególnie w pomieszczeniach niskich, w których chcemy uniknąć zbyt nisko wiszących lamp. Przylegają mocno do sufitu, są płaskie i z pewnością nie przeszkodzą nam w swobodnym korzystaniu z naszej przestrzeni mieszkalnej.

Montaż plafonów LED – to nietrudne!

Nie do każdych prac remontowych potrzebujesz ręki fachowca. Oświetlenie możesz zamontować samodzielnie, również, jeżeli wybrałeś plafony LED. Potrzebować będziesz: wkrętarki, młotka (najlepiej gumowego), wiertarki, ołówka i miarki. Warto jest mieć również próbnik napięcia. Nie zapomnij o kołkach montażowych, zdarza się, że są w zestawie wraz z plafonem, jednak nie zawsze.

Zanim przejdziesz do montażu plafonów LED, koniecznie odetnij dopływ prądu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że przewody nie są pod napięciem, skorzystaj z próbnika napięcia. To na pewno przydatne urządzenie, dzięki któremu nie narazisz siebie w żaden sposób na niebezpieczeństwo. Następnie wyznacz miejsca na kołki montażowe, zaznacz je ołówkiem i za pomocą wiertarki wywierć otwory. Zawsze średnicę wiertła dobieraj z uwzględnieniem średnicy kołków montażowych. Mocujemy uchwyt montażowy, a następnie plafon. Teraz możesz połączyć plafon do instalacji elektrycznej, a w przypadku za długich przewodów skróć je. Pozostaje już tylko zamontować szybę plafonu. Wsuwamy ją i zamykamy oprawę z boku. Sposób jej montażu może różnić się w zależności od wybranego modelu oświetlenia.

Przykładowy montaż oprawy sufitowej z uchwytem montażowym

Wybieramy plafony LED

Trudny wybór, kiedy mamy do dyspozycji tysiące wzorów, rozmiarów i form. Plafony LED to już nie tylko proste, geometryczne kształty emitujące przyjemne światło, najczęściej w uniwersalnym kolorze białym. Nadal to one stanowią największą grupę plafonów dostępnych w sklepach, ale zostały uzupełnione o modele z dodatkowymi zdobieniami, o nieregularnych kształtach, a nawet modnych i wyrazistych kolorach. Jeżeli decydujesz się na plafon w kuchni lub łazience, to pamiętaj o tym, aby wybrać taki, który jest odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem wody.

Już wiesz, jak zamontować plafony LED. Może tym razem się na nie zdecydujesz.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl