Tuya Smart – postaw na swój inteligentny dom
Tuya Smart – postaw na swój inteligentny dom

Tuya Smart – postaw na swój inteligentny dom

Za sprawą szybkiego rozwoju technologii i sztucznej inteligencji, powstała idea Smart Home. Określenie „inteligentny dom” jest przyporządkowywane nieruchomościom, które wykorzystują zaawansowane rozwiązania, digitalizujące wiele funkcji domu – gotowanie, sprzątanie, czy bezpieczeństwo. Platformą wyróżniającą się w rozwiązaniach AI i IoT jest Tuya Smart. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym tak właściwie jest inteligentny dom?

Inteligentny dom charakteryzuje się tym, że wiele funkcji sprzętu RTV i AGD, systemów bezpieczeństwa, a także tych odpowiadających za klimatyzację lub ogrzewanie podłogowe zostało zautomatyzowane. Od standardowego użytkowania różni się ono tym, że zazwyczaj procesy te były wykonywane ręcznie, na przykład za sprawą przekręcenia termostatu kaloryfera, czy ustawienia temperatury klimatyzacji za pomocą przycisków. Zaawansowane oprogramowanie, proponowane przez dostawców takich, jak Tuya Smart polega na tym, że sterowanie najważniejszymi funkcjami inteligentnego domu może odbywać się z poziomu, na przykład smartfona, tabletu, czy komputera. Wszystkie usługi są koordynowane centralnie.

 

W przypadku usług takich, jak inteligentny dom często pojawia się określenie IoT – Internet of Things, które w tłumaczeniu na język polski oznacza Internet rzeczy. To bardzo trafna definicja. Określa ona, że za sprawą łącza internetowego można sterować rzeczami – wyposażeniem używanym na co dzień w domu. Kolejne pojęcie to AI. Rozwinięcie skrótu to Artificial Intelligence i odnosi się do inteligencji rzeczy martwych. Pod tymi pojęciami kryje się ogromna funkcjonalność, która przenosi codzienne użytkowanie domu na zupełnie inny, wyższy, wcześniej niespotykany poziom. Dzięki tym rozwiązaniom dom praktycznie myśli za jego użytkowników i z tego powodu odciąża ich w wielu codziennych czynnościach.

Czym tak właściwie jest Tuya Smart?

Tuya Smart jest systemem, który oferuje rozwiązania z kategorii IoT, a także AI. Dzięki niej klienci mogą korzystać z zaawansowanych technologicznie modułów oraz usług, które pozwalają użytkować tzw. inteligentne produkty – urządzenia z zakresu RTV, AGD, a także m.in. instalacje klimatyzacyjne. 

 

rys 1. żarówka LED sterowana zdalnie za pomocą smartphona

Jednym z rozwiązań, które proponuje Tuya Smart, jest Smart Life. Dzięki niej można połączyć funkcje wielu aplikacji w dość prosty sposób. Jakie urządzenia można podłączyć do centralnego sterowania? Są to produkty z oznaczeniem „Powered by Tuya”, a także „Powered by Tuya: Intelligence Inside”. 

 

Dużą zaletą, jaką charakteryzuje się system Tuya, jest dostosowanie usług do potrzeb użytkowników. Podobnie, jak funkcjonalność w domu, niezwykle ważna jest praktyczność samej aplikacji. Rozwiązanie takie jak Tuya Smart Life można dostosować do swoich potrzeb – urządzenia mogą być przypisywane do konkretnych pomieszczeń, dzięki czemu w jednej chwili, za pomocą kilku kliknięć można uruchomić poszczególne funkcje, na przykład w kuchni, łazience, czy sypialni. Na uwagę zasługuje także możliwość automatyzacji wielu procesów. Tuya Smart Life może być na przykład zaprogramowana na włączenie systemu ocieplania w momencie, kiedy temperatura spadnie do pewnego poziomu. Na podobne funkcje można liczyć w przypadku innych urządzeń. Tuya Smart Life jest dostępna z systemem Android, co sprawia, że użytkowanie jej jest możliwe z poziomu najczęściej stosowanych urządzeń – smartfona, tabletu, laptopa, czy komputera.

 

Tuya Smart Life jest bezpiecznym oprogramowaniem

Warto także zauważyć, że Tuya Smart Life jest elementem nie tylko lepszego funkcjonowania całego domu, lecz także wszystkich użytkowników. Ma na to również wpływ to, że każdy z nich może ustawiać poszczególne funkcje według swoich preferencji. Osoba, która jako pierwsza skonfiguruje ustawienia, może udostępnić następnie pozostałym użytkownikom specjalny kod. Dzięki temu działanie poszczególnych opcji może być ustawione wyłącznie za pośrednictwem uprawnionych do tego osób, a w każdym momencie mogą one również skorzystać z opcji: anuluj/zapisz ustawienia, co daje im jeszcze większą kontrolę nad działaniem całego systemu.

 

rys. 2 menu zarządzania oświetleniem: Lampami LED, sterownikami taśm LED w aplikacji Spectrum Smart (by Tuya)

Na uwagę zasługuje także fakt, że Tuya Smart Life w pełni chroni pliki wykorzystywane w systemie. Funkcjonowanie domu dzięki temu jest w pełni poufne, a informacje są stosowane wyłącznie do zapewnienia lepszego funkcjonowania, na przykład poprzez dokonywanie szczegółowych analiz. Doświadczenie analityczne dostawcy oprogramowania Tuya Smart Life sprawia, że użytkownicy otrzymują niezwykle cenne informacje, które pozwalają nie tylko optymalnie ustawić parametry poszczególnych funkcji, lecz także lepiej poznać swój dom. Pozwala to przykładowo określić, czy nie będą potrzebne dodatkowe inwestycje, na przykład związane z energooszczędnością nieruchomości. 

O czym warto pamiętać przy tworzeniu inteligentnego domu?

Tuya Smart Life to oprogramowanie, w ramach którego możliwe jest sterowanie praktycznie wszystkimi najważniejszymi sprzętami i instalacjami domu. Aby wykorzystać jego pełen potencjał, warto pamiętać o zainstalowaniu odpowiedniego wyposażenia. Działanie aplikacji może obejmować wiele urządzeń, jak i nawet samo oświetlenie

 

Warto dodatkowo postawić na czujniki. Moduły urządzenia wykrywające na przykład ruch, czy umożliwiające stopniowe oświetlenie pomieszczenia będą na pewno dużym atutem całej instalacji. Co więcej, podobnie, jak systemy takich producentów jak Amazon, czyli oprogramowanie Alexa, Tuya Smart Life łączy się ze smartfonem, a także innymi urządzeniami za pośrednictwem modułów bluetooth, czy Wi-Fi. Dzięki temu działanie instalacji oświetleniowej może być sterowane z poziomu smartfona. Dlatego warto pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w dobre oświetlenie przy tworzeniu inteligentnego domu, które będzie współpracowało z aplikacją Tuya.  

Czy warto inwestować

w inteligentny dom – Tuya smart system

Inteligentny dom jest na pewno koncepcją, na którą warto zwrócić uwagę. Dzięki niej codzienne funkcjonowanie w domu może być znacznie prostsze i przyjemniejsze. Zautomatyzowane procesy odpowiadające za działanie wielu urządzeń AGD i RTV, a także instalacji pozwalają znacznie podwyższyć poziom komfortu życia codziennego. 

 

To jednak niejedyne zalety tego rozwiązania. Decydując się na inteligentne sprzęty i instalacje, możemy sporo zaoszczędzić, a także sprawić, że nasze gospodarstwo domowe stanie się bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku, jak to możliwe? Dzięki zdalnemu sterowaniu możemy zawsze dopilnować, czy na pewno sprzęty elektryczne zostały wyłączone. Dzięki temu wyjeżdżając z domu na kilka dni, mamy pewność, że nie marnujemy niepotrzebnie energii elektrycznej. Co więcej, optymalnie i racjonalnie zaprogramowany system ogrzewania i działania oświetlenia oraz pozostałych urządzeń, pozwala obniżyć zużycie energii o 30% bądź nawet 50%. 


Przy tworzeniu inteligentnego domu warto korzystać z rozwiązań takich, jak Tuya Smart Life. Za pomocą praktycznej aplikacji mobilnej można stworzyć system, w skład którego wchodzą produkty elektroniczne, którymi można sterować z poziomu smartfona, tabletu, czy komputera i to przez każdego domownika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl