Taśmy LED – gustowny sposób na oświetlenie schodów
Taśmy LED – gustowny sposób na oświetlenie schodów

Taśmy LED – gustowny sposób na oświetlenie schodów     

Jeszcze kilkanaście lat temu schody w budynkach mieszkalnych, domkach jednorodzinnych oświetlane były tradycyjnymi żyrandolami, kinkietami i plafonami. Pomimo świadomości pojawienia się nowej technologii LED tylko niewielu decydowało się jej zaufać. Obecnie to ona wiedzie prym przy dekoracyjnym oświetleniu LED na schody, szczególnie że występuje w formie niezwykle praktycznych i uniwersalnych taśm LED, dzięki którym można samodzielnie udekorować schody światłem.

Taśmy LED przy schodach

Ich pojawienie się na rynku okazało się rewolucją dla nowoczesnej architektury i designu. Jest to forma oświetlenia w formie cienkich taśm z energooszczędnymi diodami LED. Dzięki swojej elastyczności i uniwersalności mogą być zamontowane praktycznie wszędzie, nawet w tak trudno dostępnych miejscach, jakimi są schody i ich stopnie. Prosta budowa i montaż to kolejne zalety, którymi pokonały stosowane do niedawna standardowe świetlówki.

Taśmy LED można dowolnie dzielić na moduły i tym samym dostosować ich długość do indywidualnych potrzeb i wielkości schodów. Ponadto dostępne są w dwóch wariantach – LED jednokolorowe i taśmy LED RGB.

Pierwszy wariant obejmuje jedną wybraną barwę świetlną. Wraz z rozwojem technologii pojawiło się jednak rozwiązanie pozwalające na dowolną zmianę barwy, jak również sposób świecenia diod. Tym samym światło nabiera walorów estetycznych, sprawia, że schody to już nie tylko konstrukcja umożliwiająca poruszanie się pomiędzy piętrami, ale też wspaniała dekoracja, kreująca przytulne, nowoczesne, klimatyczne lub loftowe wnętrze.

System RGB ma zatem wiele zalet, które coraz bardziej przekonują do jego wyboru potencjalnych klientów. Emitowane kolory są intensywniejsze i mocno nasycone, dzięki czemu z łatwością uzyskasz oprawę schodów w głębokiej czerwieni lub też awangardowej pomarańczy. Różnorodność kolorów pozwala na dowolne aranżowanie schodów w zależności od okoliczności, np. podczas świąt Bożego Narodzenia idealnie sprawdzi się kolor czerwony i zielony, z kolei podczas romantycznej kolacji – delikatny żółty i np. biały. Ledy przy schodach będą nie tylko podświetlać stopnie, lecz także świecić w dowolnych konfiguracjach. Możesz dowolnie zmieniać szybkość i sposób ich świecenia.

Energooszczędność i żywotność oświetlenia LED na schody

Diody LED cechują się długowiecznością, co oznacza, że zachowują sprawność przez znacznie dłuższy czas niż standardowe żarówki. Czas użytkowania diody wynosi przeciętnie ok. 10 000 godzin, jednak w przypadku niektórych producentów wartość ta może wzrosnąć kilkakrotnie. Jeśli korzystamy ze światła przez 4 godziny dziennie, mamy gwarancję, że taśmy LED dostarczać nam będą światła przez przynajmniej 7 lat.

Taśmy LED to także wysoka energooszczędność. 1 metr taśmy jednokolorowej pobiera zaledwie ok. 5 W mocy.

Jeżeli schody składają się z 10 stopni, to pobór energii będzie wynosił 50 W.

Jeśli decydujemy się na taśmę LED RGB, to pobór energii będzie większy, dokładnie 7,5 W na 1 metr długości, co oznacza, że przy 10 stopniach wyniesie on 75 W.

Montujemy taśmy LED na schodach

Zanim wybierzemy taśmę LED, powinniśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się schodom, aby poznać możliwość zastosowania przy nich oświetlenia dekoracyjnego. Oczywiście najlepiej wybrać taśmę jeszcze na etapie projektowania schodów, nie oznacza to jednak, że już przy wykonanych nie można zastosować efektownego oświetlenia LED.

  • Jeżeli Twoje schody wykonane są z drewna, do montażu taśmy LED zastosuj profil aluminiowy.
  • W przypadku schodów z kamienia również dobrze sprawdzi się profil aluminiowy montowany nawierzchniowo na klej.

Najlepiej umieścić taśmy ok. 5 cm od krawędzi, jednak jeśli schody są już gotowe, można przykleić taśmy LED nawierzchniowo. Łączymy je zawsze równolegle, aby uniknąć zaniku napięcia na końcu taśmy i ułatwić ukrycie przewodów. Taśmy LED wyposażone są w samoprzylepne paski, dzięki czemu zostają one unieruchomione w profilu.

Dlaczego warto zamontować taśmy LED na schodach?

Taśmy LED na schodach nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, lecz także zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po nich. Dzięki inteligentnym sterownikom światło może wyłączać się automatycznie, podobnie jak włączać, reagując na ruch. To alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia na schodach i klatkach schodowych, które pobiera znacznie więcej energii i tym samym generuje większe koszty eksploatacji budynku. Taśmy LED są więc dekoracyjnym oświetleniem o praktycznym zastosowaniu, pozwalającym na duże oszczędności. Jest uniwersalne i pozwala na dowolną aranżację schodów.

 

Zdjęcie widoczne w wpisie oraz widoczna realizacja autorstwa: Och-Ach_Concept arch.Katarzyna Benko

 

Oświetlenie schodów

Dlaczego warto zapoznać się z tematem oświetlenia schodowego led? Schody i klatka schodowa nie muszą być tylko mało atrakcyjną częścią domu, warto je uatrakcyjnić i podkreślić ich charakter. Często jest to przecież praktycznie część salonu.

Jeszcze do niedawna oświetlenie schodów wewnętrznych lub klatki schodowej ograniczało się najczęściej do światła z kinkietu, który oświetlał głównie ściany po jednej stronie lub lampy wiszącej zamontowanej na suficie klatki schodowej. Takie lampy wymagają włącznika natynkowego, co więcej, stopnie mogą nie być wystarczająco oświetlone, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowania tych ciągów komunikacyjnych. Dopiero odpowiednie oświetlenie schodów wewnętrznych w postaci np. nowoczesnej taśmy lub lampki led, pozwala na funkcjonalne i wygodne oświetlenie schodów, które zagości w domu na długie lata.

oświetlenie schodów led

Oświetlenie schodowe - dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednie oświetlenie schodowe jest szczególnie istotne. Właściwe oświetlenie schodów ułatwia ich użytkowanie, dzięki czemu domownicy i ich goście są mniej narażeni na upadek z powodu niezauważenia krawędzi stopnia. Jednocześnie ważne jest, aby światła nie oślepiały osoby użytkującej schody. Tak się często dzieje przy źle zamontowanych kinkietach.

Oprócz funkcji praktycznych oświetlenie schodowe spełnia także funkcje dekoracyjne, aranżując tę przestrzeń i podkreślając zarys schodów oraz materiał, z którego są wykonane. Poprzez połączenie oświetlenia led i oświetlenia tradycyjnego można osiągnąć wspaniały efekt, podkreślający także strukturę ściany.

Oświetlenie led schodowe - najważniejsze cechy

Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie led na schodach, zamiast albo jako uzupełnienie oświetlenia tradycyjnego, na pewno zaskoczy nas ono pozytywnie. Lampki led posiadają wiele przydatnych cech. To oświetlenie schodów wewnętrznych sprawdza się jako najlepsze podświetlenie schodów, oświetlając każdy jego stopień. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu diod na cienkiej taśmie, którą można dowolnie zginać czy dzielić na moduły. Wpływa to znacznie na bezpieczeństwo użytkowania. Czasem wystarczy umieścić led co drugi stopień, a i tak nawet trudno dostępne miejsca będą oświetlone. Jest to też światło rozproszone, nierażące w oczy.

Oświetlenie led schodowe posiada wiele możliwości doboru natężenia światła. Jednocześnie można wybrać różne barwy światła, które wpisze się w minimalistyczny lub klasyczny charakter wnętrza. Ledy mogą świecić światłem zimnym, neutralnym lub ciepłym. Są też produkty zawierające taśmę RGB, której światło jest wielokolorowe. Taką taśmę także można wykorzystać do oświetlenia schodów.

Podświetlenie schodów może mieć włącznik dotykowy lub bezdotykowy, np. na pilota. Led z czujnikiem ruchu spowoduje, że włączy się on po wykryciu ruchu i wyłączy po jego ustaniu lub po ustawionym czasie. Wystarczy zamontować czujnik ruchu na ścianie, a nawet za drzwiami czy pod płytą gipsową. Dzięki temu oświetlenia schodów będą estetyczne, praktyczne i wygodne.

Ledowe podświetlenia schodów charakteryzują się energooszczędnością oraz trwałością. Oświetlenie schodowe powinno pobierać minimum energii elektrycznej, ponieważ często użytkowane ciągi komunikacyjne są oświetlone przez całą dobę. To wielka zaleta ledów, zwłaszcza obecnie, kiedy ceny energii elektrycznej idą w górę. 1 metr taśmy o barwie białej potrzebuje zaledwie około 5 W mocy i wystarczy na około 10 tysięcy godzin.

Jeśli chcesz być naprawdę eko - wybierz oświetlenie led schodowe wyposażone w czujniki ruchu oraz zmierzchu. Ten ostatni czujnik uaktywnia lampę po zapadnięciu zmroku, co na schodach może nastąpić dużo wcześniej niż w jasnym pomieszczeniu z oknem.

perfekt market - oświetlenie schodów led

Oprawy schodowe led - dobór i montaż

Jak dobrać ledowe oświetlenie schodowe do swojego domu? Ważne informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie www. W kategorii taśmy led znajdziesz produkty, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb i wykorzystasz w każdym pomieszczeniu. Pamiętaj, że wszystkie oprawy schodowe ledowe muszą posiadać zasilacz - jest on bardzo ważny, ponieważ zapewni bezawaryjną pracę ledów na długie lata.

W zależności od tego, jakie oprawy schodowe led wybierzesz i na jakim etapie remontu, sposób montażu może być inny. Profile, w które wkłada się taśmy led oraz klasyczne oprawy można zamontować natynkowo lub podtynkowo. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego światła lub masz jakieś pytania odnośnie montażu - zapraszamy do kontaktu.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl