Taśmy LED – gustowny sposób na oświetlenie schodów
Taśmy LED – gustowny sposób na oświetlenie schodów

Taśmy LED – gustowny sposób na oświetlenie schodów     

Jeszcze kilkanaście lat temu schody w budynkach mieszkalnych, domkach jednorodzinnych oświetlane były tradycyjnymi żyrandolami, kinkietami i plafonami. Pomimo świadomości pojawienia się nowej technologii LED tylko niewielu decydowało się jej zaufać. Obecnie to ona wiedzie prym przy dekoracyjnym oświetleniu LED na schody, szczególnie że występuje w formie niezwykle praktycznych i uniwersalnych taśm LED, dzięki którym można samodzielnie udekorować schody światłem.

Taśmy LED przy schodach

Ich pojawienie się na rynku okazało się rewolucją dla nowoczesnej architektury i designu. Jest to forma oświetlenia w formie cienkich taśm z energooszczędnymi diodami LED. Dzięki swojej elastyczności i uniwersalności mogą być zamontowane praktycznie wszędzie, nawet w tak trudno dostępnych miejscach, jakimi są schody i ich stopnie. Prosta budowa i montaż to kolejne zalety, którymi pokonały stosowane do niedawna standardowe świetlówki.

Taśmy LED można dowolnie dzielić na moduły i tym samym dostosować ich długość do indywidualnych potrzeb i wielkości schodów. Ponadto dostępne są w dwóch wariantach – LED jednokolorowe i taśmy LED RGB.

Pierwszy wariant obejmuje jedną wybraną barwę świetlną. Wraz z rozwojem technologii pojawiło się jednak rozwiązanie pozwalające na dowolną zmianę barwy, jak również sposób świecenia diod. Tym samym światło nabiera walorów estetycznych, sprawia, że schody to już nie tylko konstrukcja umożliwiająca poruszanie się pomiędzy piętrami, ale też wspaniała dekoracja, kreująca przytulne, nowoczesne, klimatyczne lub loftowe wnętrze.

System RGB ma zatem wiele zalet, które coraz bardziej przekonują do jego wyboru potencjalnych klientów. Emitowane kolory są intensywniejsze i mocno nasycone, dzięki czemu z łatwością uzyskasz oprawę schodów w głębokiej czerwieni lub też awangardowej pomarańczy. Różnorodność kolorów pozwala na dowolne aranżowanie schodów w zależności od okoliczności, np. podczas świąt Bożego Narodzenia idealnie sprawdzi się kolor czerwony i zielony, z kolei podczas romantycznej kolacji – delikatny żółty i np. biały. Ledy przy schodach będą nie tylko podświetlać stopnie, lecz także świecić w dowolnych konfiguracjach. Możesz dowolnie zmieniać szybkość i sposób ich świecenia.

Energooszczędność i żywotność oświetlenia LED na schody

Diody LED cechują się długowiecznością, co oznacza, że zachowują sprawność przez znacznie dłuższy czas niż standardowe żarówki. Czas użytkowania diody wynosi przeciętnie ok. 10 000 godzin, jednak w przypadku niektórych producentów wartość ta może wzrosnąć kilkakrotnie. Jeśli korzystamy ze światła przez 4 godziny dziennie, mamy gwarancję, że taśmy LED dostarczać nam będą światła przez przynajmniej 7 lat.

Taśmy LED to także wysoka energooszczędność. 1 metr taśmy jednokolorowej pobiera zaledwie ok. 5 W mocy.

Jeżeli schody składają się z 10 stopni, to pobór energii będzie wynosił 50 W.

Jeśli decydujemy się na taśmę LED RGB, to pobór energii będzie większy, dokładnie 7,5 W na 1 metr długości, co oznacza, że przy 10 stopniach wyniesie on 75 W.

Montujemy taśmy LED na schodach

Zanim wybierzemy taśmę LED, powinniśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się schodom, aby poznać możliwość zastosowania przy nich oświetlenia dekoracyjnego. Oczywiście najlepiej wybrać taśmę jeszcze na etapie projektowania schodów, nie oznacza to jednak, że już przy wykonanych nie można zastosować efektownego oświetlenia LED.

  • Jeżeli Twoje schody wykonane są z drewna, do montażu taśmy LED zastosuj profil aluminiowy.
  • W przypadku schodów z kamienia również dobrze sprawdzi się profil aluminiowy montowany nawierzchniowo na klej.

Najlepiej umieścić taśmy ok. 5 cm od krawędzi, jednak jeśli schody są już gotowe, można przykleić taśmy LED nawierzchniowo. Łączymy je zawsze równolegle, aby uniknąć zaniku napięcia na końcu taśmy i ułatwić ukrycie przewodów. Taśmy LED wyposażone są w samoprzylepne paski, dzięki czemu zostają one unieruchomione w profilu.

Dlaczego warto zamontować taśmy LED na schodach?

Taśmy LED na schodach nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, lecz także zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po nich. Dzięki inteligentnym sterownikom światło może wyłączać się automatycznie, podobnie jak włączać, reagując na ruch. To alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia na schodach i klatkach schodowych, które pobiera znacznie więcej energii i tym samym generuje większe koszty eksploatacji budynku. Taśmy LED są więc dekoracyjnym oświetleniem o praktycznym zastosowaniu, pozwalającym na duże oszczędności. Jest uniwersalne i pozwala na dowolną aranżację schodów.

 

Zdjęcie widoczne w wpisie oraz widoczna realizacja autorstwa: Och-Ach_Concept arch.Katarzyna Benko

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl