Profile LED sufitowe – najpopularniejsze rodzaje i sposoby montażu
Profile LED sufitowe – najpopularniejsze rodzaje i sposoby montażu

Profile LED sufitowe – najpopularniejsze rodzaje i sposoby montażu

Spis treści:

  1. Do czego służą profile LED?
  2. Profile LED sufitowe – rodzaje
  3. Profile LED – wszechstronność zastosowania
  4. Jak zamontować profil LED sufitowy wpuszczany?
  5. Profile LED sufitowe natynkowe – montaż przy użyciu wkrętów
  6. Profile LED sufitowe natynkowe – montaż przy użyciu uchwytów

Technologia LED dzięki swoim właściwościom praktycznie zdominowała rynek produktów oświetleniowych dla domu i ogrodu. Ciągły jej rozwój sprawia, że z roku na rok daje coraz większe możliwości aranżacyjne. Poznaj rodzaje profili LED sufitowych oraz dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo je zamontować.

Do czego służą profile LED?

Aluminiowe profile LED chronią cały układ przed przegrzaniem, a zarazem zabezpieczają powierzchnię, do której są przytwierdzone (ściany oraz płyty meblowe) przed nadmiernym przenikaniem ciepła. W przypadku taśm zginalnych, niechronionych warstwą silikonu, profil ogranicza też ich kontakt z wilgocią. Ponadto profile umożliwiają nadanie giętkim taśmom LED określony, zamierzony kształt i są odpowiedzialne za ich ułożenie w docelowym miejscu. Zapewniają również bezpieczeństwo i stabilność całej konstrukcji.

Profile LED sufitowe – rodzaje

Na rynku akcesoriów oświetleniowych często można spotkać aluminiowe profile LED sufitowe podtynkowe. Są one przeznaczone do montażu bezpośrednio w płycie kartonowo-gipsowej. Umieszcza się je w wyciętym w niej otworze bądź też usadawia pomiędzy dwiema płytami karton-gips. Przed wpadnięciem do wewnątrz aluminiowy profil chroni specjalny rant, który lekko zachodzi na powierzchnię sufitu. Dużą popularnością cieszą się profile do taśm LED przeznaczone do suchej zabudowy, w tym profil Lumines ZATI, który można całkowicie zamaskować poprzez nałożenie na jego krawędzie gipsu. Wówczas po zakończeniu prac w pomieszczeniu wyeksponowany jest tylko klosz i wydobywające się z niego światło. W asortymencie można znaleźć także profile natynkowe. Montuje się je na powierzchni sufitu, choć możliwe jest również zainstalowanie ich na ścianach (co obecnie jest bardzo modne) lub pod szafkami meblowymi czy półkami. Dobrze sprawdzają się w tym celu profile LED Lumines typu A, D, X i Y. Aby zapewnić ciągłość podświetlenia, w narożnikach sufitów czy mebli stosuje się profile typu C i H.

Profil do linii świetlnych i zabudowy karton-gips Zati: możliwości

Profile LED – wszechstronność zastosowania

Możliwości, jakie dają taśmy LED w zakresie atrakcyjnego oświetlania wnętrz, a także ich właściwości, w tym żywotność i energooszczędność, czynią z nich odpowiednie produkty do podświetlania również innych przestrzeni niż tylko sufit. Diody LED zyskały popularność dzięki ich początkowemu wykorzystywaniu do podświetlania ciągu górnych szafek kuchennych. Rozwiązanie to sprawdza się do dziś – wielu monterów stosuje profil wpuszczany do mebli i kuchni typ Z. Z kolei do wewnętrznego oświetlania szaf i półek w sypialni i przedpokoju najczęściej służy profil meblowy narożny kątowy typu C.

Jak zamontować profil LED sufitowy wpuszczany?

W przypadku profilu wpuszczanego należy wykonać otwór bądź frez w kartonowo-gipsowej. Decyduje o tym głębokość profilu. W przypadku płytszych profili typu Z, B, wystarczy delikatny frez w płycie. W przypadku profili o wysokości przekraczających grubość jednej bądź dwóch płyt KG, robimy otwór odpowiednio wzmacniając płytę w miejscu cięcia profilami stalowymi. Frez w płycie możemy zrobić dłutem czy też nacinając płytę GK nożykiem oraz następnie wydłubując gips jakimś skrobakiem czy wkrętakiem.

profile led sufitowe

 

 profile led sufitowe montaż

Profile LED sufitowe natynkowe – montaż przy użyciu wkrętów

Aluminiowe profile umożliwiają przymocowanie taśmy LED na stałe i w założonej linii do dowolnej powierzchni – sufitu, ściany czy mebla. Nie sprawiają większych trudności w montażu. Jak w szybki sposób zainstalować profil LED natynkowy? Istnieją dwie możliwości. Pierwszy to przykręcenie profilu za pomocą wkrętów. Przyda się do tego wkrętarka lub wkrętak i komplet wkrętów płasko zakończonych. Gdy profil jest już przykręcony, można go przetrzeć odrobiną benzyny ekstrakcyjnej, aby go odtłuścić i oczyścić z zabrudzeń. Teraz przyszła kolej na wklejenie paska LED przy użyciu dwustronnej taśmy. Powinna ona jak najściślej przylegać do profilu, co pozwoli ograniczyć ryzyko uszkodzenia diod na skutek ich przegrzania. Teraz wystarczy zamontować klosz na wcisk, a obie strony profilu uzupełnić zaślepkami.

profile led sufitowe rodzaje

Profile LED sufitowe natynkowe – montaż przy użyciu uchwytów

Drugim sposobem instalacji profilu LED jest skorzystanie z uchwytów montażowych. To dobre rozwiązanie z uwagi na możliwość szybkiego zdjęcia całego profilu, na przykład w razie konieczności przeprowadzenia remontu. Uchwyty do profili LED mogą być metalowe lub transparentne. Zapewniają estetyczne wykończenie i są banalnie proste w montażu. Jak to zrobić? Uchwyt wystarczy przykręcić przy użyciu wkrętarki do wybranej powierzchni i wsunąć w niego aluminiowy profil. Gotowe! W przypadku montażu profili LED do miejsc wyeksponowanych, na przykład do sufitów podwieszanych, warto przeprowadzić obróbkę montażową wkrętu poprzez zagipsowanie go. Pozwoli to osiągnąć lepszy i bardziej dopracowany efekt wizualny.

rodzaje profili led sufitowych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl