Sufit napinany - co to takiego i gdzie warto zamontować
Sufit napinany - co to takiego i gdzie warto zamontować

Chcąc stworzyć atrakcyjne wnętrze warto szukać rozwiązań, które sprawią, że mieszkania będą prezentować się atrakcyjnie, będą tam zastosowane niestandardowe, oryginalne rozwiązania. Branża zajmująca się wnętrzami oferuje wiele ciekawych pomysłów, które mogą wyglądać doskonale.

Wykańczając wnętrza można między innymi spotkać się z różnymi pomysłami na sufit. Kiedyś sufit napinany czy sufit podwieszany cieszyły się popularnością w eleganckich budynkach użyteczności publicznej, obecnie z dużym powodzeniem sprawdzają się w domach i mieszkaniach, gdzie są atrakcyjną formą aranżacji.

Poniżej przedstawimy pokrótce czym jest sufit napinany, jak się go wykonuje i w jakich wnętrzach montaż sufitu napinanego będzie dobrym rozwiązaniem.

sufit napinany

Co to takiego sufit napisany?

Zacząć należy rzecz jasna od tego czym w ogóle jest napinany sufit określany niekiedy również jako naciągany. Należy określić sufit napinany, to konstrukcja, która wykonana jest z elastycznego materiału jakim jest folia PCV. Rozpinana jest ona na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i rozciąganie.

Brzmi to dość skomplikowanie, ale tak naprawdę wykonanie sufitu napinanego wcale nie jest szczególnie trudny. Charakterystyczne jest to, że materiał jaki zostanie wykorzystany na sufit napinany może się zmieścić w niewielkiej torbie.

Napinany sufit szybszy niż sufity podwieszane

Zazwyczaj napinany sufit wykonać można w ciągu kilkunastu godzin. To jak dług trwa praca zależy od tego na jakiej powierzchni sufity napinane są realizowane. Niezależnie jednak od tego będzie to krócej niż w przypadku sufitów podwieszanych. Tam gdzie stawia się na wykorzystanie tradycyjnych płyt g k i realizuje sufity podwieszane, trzeba się liczyć z dłuższym okresem wykonania prac.

Charakterystyczne jest również to, że sam proces montażu w przypadku sufitu napinanego jest też wygodniejszy niż w momencie, gdy wykonuje się sufit podwieszany. Nie tylko zajmie to mniej czasu, ale jednocześnie sufit podwieszany generuje również dużo więcej zanieczyszczeń.

Wykonanie na miarę - idealnie dopasowany

Mówiąc o suficie powłoka napinanego sufitu to jest jakby dopasowana indywidualnie do miejsca, gdzie będzie on montowany. W ten sposób idealnie spasowany będzie charakteryzował się doskonałym wyglądem i stworzy jakby idealnie dopasowaną całość.

sufit napinany

Czy sufity napinane to nowość?

Warto zauważyć, że sufit napinany nie jest nowością jeśli chodzi o wykończenie wnętrza. To rozwiązanie, które co ciekawe pochodzi już z czasów starożytnych między innymi Grecji, Rzymu czy Egiptu. Sufit napinany wykonywany jest więc od wieków, między innymi Piotr Wielki był zwolennikiem takich rozwiązań i w jego wnętrzach rozciągano pod sufitem właściwym dużą tkaninę.

Praktyczne rozwiązanie do zakładów produkcyjnych

Jednak sufity napinane to nie tylko forma dekoracyjna. Okazuje się bowiem, że sufit napinany był wykorzystywany w XX wieku w fabrykach i obiektach przemysłowych np. lakierniach. W ten sposób właściciel obiektu chronił przygotowywane produkty przed ewentualnym opadaniem kurzu na świeżo przygotowany produkt.

Na świecie sufit napinany to chętnie wykorzystywane rozwiązanie. W Polsce natomiast jeszcze ze względu na koszty wiele osób jednak wybiera sufit podwieszany, a nie napinany, nawet mimo tego, że podwieszanie sufitu jest bardziej kłopotliwe, ze względu na to, że konieczne jest zastosowanie płyt gipsowo kartonowych.

Sufit napinany - wady i zalety

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde rozwiązanie w zakresie aranżacji ma swoje wady i zalety. Nie inaczej to wygląda jeśli chodzi o sufit napinany, w przypadku którego również możemy wskazać pewne zalety tego rozwiązania, ale również i wady. Trzeba pamiętać, że sufity napinane nie sprawdzą się w każdym wnętrzu, dlatego warto poznać jakie są wady i zalety tego rozwiązania i gdzie można go wykorzystać.

sufit napinany

Jakie zalety sufitu napinanego można wskazać?

Wśród dostępnych rozwiązań jeśli chodzi o sufity można określić, że wykorzystanie sufitu napinanego niesie za sobą następujące zalety:

 • montaż i demontaż jest możliwy wielokrotnie i nie ma konieczności dokonywania zakupu nowego materiału

 • tkanina sufitowa daje możliwość niekończących się aranżacji jakie będą wykorzystane. Dostępne są różne wzory, kolory. Rozwiązania matowe, satynowe czy połyskujące. W przypadku sufitów napinanych można także zdecydować się na wydrukowanie własnego zdjęcia czy motywu na folii.

 • pod sufitem napinanym, tak samo jak w momencie gdy wykonuje się podwieszane sufity będzie można ukryć instalacje

 • sufit napinany charakteryzuje się również prosty utrzymywaniem czystości, na całej powierzchni sufitu można wykorzystać odkurzacz

 • materiał wykorzystywany do sufitu napinanego jest trwały i odporny na działanie wilgoci

 • możliwy demontaż, by naprawiać np instalacje, czego nie ma przy wykorzystaniu płyt gipsowo kartonowych i wykonaniu sufitu podwieszanego

 • montaż jest szybki, nie trzeba wynosić z pomieszczenia mebli

Można więc po tych wszystkich kwestiach stwierdzić, że sufit napinany to interesujące rozwiązanie, które może sprawdzić się w wielu miejscach.

Wady stosowania sufitu napinanego

Tak jak zostało wskazane nie wszędzie montaż sufitu napinanego będzie dobrym rozwiązaniem. Dlatego jeśli chodzi o wady trzeba wskazać na to kiedy sufity napinane nie powinny być montowane:

 • montaż nie jest wskazany w miejscach, gdzie są przeciągi, ponieważ sufit napinany pod wpływem ruchów powietrza może falować na suficie i nie będzie się to dobrze prezentować

 • duża powierzchnia sufitu podwieszanego jest łatwiejsza w realizacji niż duża powierzchnia napinanego sufitu, ponieważ wtedy pod ciężarem jest efekt wizualny opadającego sufitu i estetyka wykończenia nie jest zadowalająca

 • sufit napinany jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne więc istnieje ryzyko zarysowania czy rozerwania

 • w przypadku sufitów napinanych trzeba się także liczyć z wysokimi kosztami. Dużo zależy jaki będzie rodzaj materiałów, natomiast trzeba się liczyć z tym, że ceny zaczynają się od 70 złotych za metr kwadratowy. Dodatkowo na materiał trzeba również poczekać kilka tygodni.

Istnieją więc czynniki, które mogą, że w przypadku sufitów napinanych nie każdy będzie chciał się na nie decydować i nie zawsze będzie to doskonałe rozwiązanie. Wiele zależy od konkretnych uwarunkowań danego wnętrza.

Montaż sufitu napinanego

Tak naprawdę podwieszenie sufitu napinanego można wykonać samodzielnie, natomiast trzeba być świadomym, że gładka powierzchnia sufitu zostanie uzyskana pod warunkiem prawidłowego wykonania montażu. To jak powstają sufity napinane zależne jest od rozciągnięcia materiału, który będzie stanowił ten sufit. Samodzielne wykonanie wymaga między innymi dbałości o materiał, ponieważ folia wykorzystywana na sufit jest delikatna.

Zlecając wykonanie profesjonalistom, można oczekiwać, że wykonanie sufitów napinanych będzie doskonałe i efekty będą dla zamawiającego zadowalające. Chcąc uzyskać gładką powierzchnię warto więc pomyśleć o tym, by sięgnąć do usług specjalistów, którzy będą wiedzieli jak sufit wykonać.

Gdzie i dlaczego wykonać sufit napinany

Należy wskazać, że sufit napinany to rozwiązanie, które charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością i ekipa montażowa, która w prawidłowy sposób go wykona sprawi, że będzie to trwały element. To takie rozwiązanie, które sprawdza się w miejscach takich jak restauracje, kluby, przy wysokich pomieszczeniach. Folia stosowana, by wykonać taki sufit jest trwała i utrzymuje kolory, dlatego nie będzie trzeba jej malować tak jak w przypadku płyt kartonowo gipsowych, z których wykonuje się sufit podwieszany. Sufit warto wykorzystać w tych miejscach, gdzie chce się uzyskać ciekawą stylistykę. W przypadku takiego sufitu można bowiem liczyć na dostępne różne rozwiązania estetyczne, które można dopasować do swoich oczekiwań. Decydując się na wykonanie sufitu napinanego warto także zapoznać się z ciekawymi formami aranżacji oświetlenia. Zaglądając do oferty https://www.perfektmarket.com.pl/ można liczyć na atrakcyjne ledowe oświetlenie. To jaki rodzaj oświetlenia będzie wybrany może mieć ostatecznie wpływ na to jak sufit będzie się prezentował. Warto więc także o tą kwestię zadbać. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl