W jaki sposób dobrać oświetlenie LED do salonu?
W jaki sposób dobrać oświetlenie LED do salonu?

W jaki sposób dobrać oświetlenie LED do salonu?     

Wielofunkcyjny salon potrzebuje równie wielofunkcyjnego oświetlenia. Są w nim strefy, które wymagają zastosowania światła mocniejszego, bardziej pobudzające. Są też takie, w których chcemy odpocząć i się zrelaksować, a więc światło musi mieć ciepłą barwę. W realizacji tego wymagającego projektu pomóc Ci może oświetleni LED o dużych możliwościach dostosowania go do specyfiki pomieszczenia i indywidualnych potrzeb.

Oświetlenie LED do salonu – kilka prostych trików

Oświetlenie LED występuje w kilku wariantach, co pozwoli Ci każde miejsce doświetlić w inny sposób odpowiednim światłem. Jeżeli w Twoim salonie jest podświetlany sufit lub planujesz go stworzyć, aby podnieść walory estetyczne pokoju dziennego, podświetl go taśmą LED. Możesz również dodatkowo lub jako alternatywa dla taśm zastosować punktowe żarówki LED, co jest popularnym oświetleniem salonowym już od kilku lat. Miejsce do odpoczynku, czyli tam, gdzie stoi wygodna sofa lub duży fotel, powinno mieć najbardziej nastrojowy charakter. Dobrze sprawdzą się zatem diody LED o barwie ciepłej, a także ściemniacze LED pozwalające Ci na dowolne zarządzanie światłem. Dzięki temu będziesz mógł zmienić intensywność światła np. podczas popołudniowego czytania książki.

Oświetlenie LED do salonu powinno również uwzględniać przedmioty, które chcesz w sposób szczególny wyeksponować, a więc np. witryny z pamiątkami czy też dekoracyjną ścianę wykonaną z kamienia lub cegły. W tym celu wybierz punktowe oświetlenie LED lub też taśmy ledowe. Jeżeli z Twojego salonu wychodzą schody, również one mogą zyskać oryginalną ozdobę świetlną poprzez doświetlenie taśmami wszystkich stopni.

Żarówki do oświetlenia salonu w technologii LED

Przy wyborze żarówek powinieneś uwzględnić wielkość salonu, jego aranżację oraz sposób jego użytkowania. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie żarówek ledowych o tradycyjnym gwincie wkręcanym E27/E14. W ich przypadku możesz wybierać spośród żarówek emitujących światło białe lub kolorowe.

Oświetlenie LED do salonu musi również mieć odpowiednią barwę. Główne źródło światła powinno być ciepłe, jednak nie aż tak bardzo, jak w przypadku tego, które będzie nam służyło podczas odpoczynku. Najczęściej wybieramy światło białe ciepłe, zimne nie jest polecane do salonu, jednak w bardzo nowoczesnych wnętrzach to właśnie ono pozwala uzyskać sterylność oraz chłód charakterystyczny dla tego rodzaju aranżacji. Do zestawów oświetleniowych dekoracyjnych polecamy barwy mieszane i LED-y monochromatyczne. Warto również uwzględnić kolorystykę ścian, mebli i dekoracji w salonie, która ma duże znaczenie dla wyboru odpowiedniej barwy światła.

Pamiętaj, iż salon powinien być przede wszystkim funkcjonalny, a zatem duża ilość wielobarwnych diod nie najlepiej sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Nie musisz z nich rezygnować, ale zachowaj umiar. Wybieraj oświetlenie LED o barwie ciepłej, poniżej 3300 K, zadbaj zarówno o światło główne, jak też dodatkowe.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl