Oświetlenie gabinetu lekarskiego
Oświetlenie gabinetu lekarskiego

Oświetlenie gabinetu lekarskiego

Oświetlenie ogólne gabinetu lekarskiego jest jedną z najbardziej istotnych kwestii w całym gabinecie. Odpowiednie oświetlenie miejsca jest nie tylko istotne dla samego lekarza, ale również pacjenta. Dobre oświetlenie to również kwestia estetyki oraz funkcjonalności. Szczególnie ważne jest oświetlenie gabinetów zabiegowych. Nie może wpływać ono na zmianę barwy leków czy części ciała pacjenta. Kluczową rolę odgrywa również oświetlenie poczekalni dla pacjentów, które powinno zapewnić oczekiwanie na wizytę w miłej atmosferze. Dobrym rozwiązaniem tej kwestii mogą okazać się panele LED, które mają dużą jednolitą powierzchnię świecącą.

oświetlenie gabinetu lekarskiego z perfektmarket.com.pl

Odpowiednie natężenie oświetlenia kluczem do sukcesu

Jedną z najnowocześniejszych i najbardziej praktycznych metod oświetlenia, są lampy LED. Ich natężenie oświetlenia występuje w odpowiedniej barwie oraz jasności. Jest to bardzo duże ułatwienie podczas wszystkich badań i wykonywanych zabiegach. Odpowiedni współczynnik oddawania barw pozwala właściwie ocenić zmiany na ciele badanego pacjenta. Jednocześnie oświetlenie gabinetu lekarskiego w formie LED, jest przyjazne i bardzo przyjemne w odbiorze. Dodatkowo jest to rozwiązanie energooszczędne, za czym idzie ekonomiczność. Stąd też zastosowanie oświetlenia ogólnego w tej formie, może zredukować koszty utrzymania gabinetu. Stosowanie w gabinetach lekarskich lamp medycznych z technologią LED, daje gwarancję dobrze wykonanego zabiegu, w doskonałych warunkach.

Natężenie światła jako jeden z czynników decydujących o oświetleniu

Projektując oświetlenie gabinetu lekarskiego, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami doboru oświetlenia. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt istnienia norm i aktów prawnych, do których powinno zostać dopasowane oświetlenie. Bowiem określają one wymagania dotyczące, np. natężenie oświetlenia, kąt padania światła oraz równomierność oświetlenia w poszczególnych rodzajach gabinetów. Nie należy zapominać, że inne będą one w gabinecie stomatologicznym, salach operacyjnych czy u lekarza pierwszego kontaktu.

Lampy medyczne dzielimy na:

  • lampy diagnostyczne,
  • lampy zabiegowe,
  • lampy operacyjne.

W zależności od ich przeznaczenia będą one różnić się wielkością, temperaturą barwową oraz natężeniem światła. Najbardziej skrupulatnymi parametrami cechują się specjalistyczne lampy operacyjne zaś trochę mniejszymi lampy zabiegowe. Najmniej będziemy wymagać od lamp diagnostycznych.

Jedną z podstawowych cech oświetlenia gabinetu lekarskiego, jest natężenie światła. Wskazuje nam ono to, ile emitowanego światła przez lampy dociera do obszaru docelowego. Luxy to jednostka natężenia oświetlenia. Im znacznie wyższe wartości Lux, tym lampa zabiegowa jest bardziej praktyczna. Większe natężenie oświetlenia posiadają również lampy operacyjne.

Wpływ na wybór odpowiedniego natężenia ma również rodzaj gabinetu, w który wykorzystywane są lampy. Inne natężenie powinno znajdować się w gabinecie lekarskim chirurga, a inne w gabinecie przeznaczonym do badań wzroku. Istotne jest, aby pacjencji znajdujący się w fotelach zabiegowych odczuwali komfort wizualny oraz psychiczny.

Kolejnym istotny parametrem oświetlenia jest temperatura światła. W oświetleniu medycznym używa się najczęściej oświetlenia o temperaturze barwowej 4000 K. Z tą zasadą, że lampy diagnostyczne mogą mieć nieco niższą temperaturę barwy.

Najważniejszym aspektem jest to, że lampy zabiegowe i operacyjne muszą być lampami bezcieniowymi. Zdecydowanie zwiększa to stopień bezpieczeństwa oraz zwiększa komfort pracy w polu zabiegowym.

Dodatkowo oświetlenie w gabinecie lekarskim powinno posiadać wysoki współczynnik oddawania barw, powyżej 90. Ponadto lampy medyczne powinny bardzo dobrze odwzorowywać kolory, by np. w gabinecie stomatologicznych idealnie dobrać kolor implantu.

oświetlenie gabinetu lekarskiego

Lampy sufitowe do gabinetów lekarskich

Oświetlenie gabinetu lekarskiego powinno przede wszystkim odpowiednie doświetlać pomieszczenia miejsca pracy, przy czym nie może być oślepiające. Dlatego też należy odpowiednio rozmieścić punkty świetlne. Niezwykle ułatwiającym pracę może być instalacja przełączników w różnych miejscach. Idealnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie lamp sufitowych jako głównego światła, w postaci plafonów czy opraw natynkowych. lampy sufitowe są idealnym dopełnieniem ilości światła dziennego w każdym pomieszczeniu. Ponadto lampy sufitowe prezentują się bardzo ładnie oraz są odporne na zanieczyszczenia.

Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie opraw rastrowych LED. Idealnie doświetlają one gabinet oraz zapewniają bardzo dobre warunki w każdym z rodzaju gabinetów. Oprawy rastrowe zapewniają rzeczywiste barwy oraz równomierne oświetlenie, które nie powoduje zbędnego olśnienia. W oprawach rastrowych najczęściej stosowane są trzy bądź cztery świetlówki LED T8, bądź T5.

Prócz opraw rastrowych możemy zastosować sufitowe panele LED. Posiadają one wysoki współczynnik oddawania barw oraz cieszą oko niezwykle dużą, jednolitą powierzchnią świecącą. Panele LED są również bardzo estetyczne wizualnie i są alternatywą dla tradycyjnych opraw świetlówkowych. Ich wygląd jest na tyle elegancki, że mogą znajdować się one w pokojach personelu oraz w poczekalniach. Panele LED'owe najczęściej zbudowane są na bazie nowoczesnych diod, a wysokiej klasy materiały użyte do ich wykonania, zapewniają ich długotrwałość.

oświetlenie w gabinetach medycznych

Zastępca światła dziennego, czyli lampa biurkowa

Biurko to miejsce, w którym najczęściej lekarze wykonują swoją pracę. Bardzo ważne jest jego dokładne oświetlenie. Stąd też w każdym gabinecie lekarskim, nie tylko oświetlenie ogólne odgrywa istotną rolę, ale również inne źródła światła. W przypadku oświetlenie stołu doskonale sprawdzi się lampa biurkowa. Doświetli ona powierzchnię roboczą biurka i wspomoże oświetlenie dzienne, w pomieszczeniach przeznaczonych, np. do przyjmowania pacjentów.

Wybierając medyczną lampkę biurkową, warto kierować się tymi samymi zasadami, jak przy wyborze każdej innej lampki. Jednakże z racji tego, że w pracy lekarza często występuje wiele zmian, tak lampka biurkowa powinna posiadać większy zakres regulacji ustawienia położenia czy regulacji jasności światła.

Właściwe oświetlenie biurka roboczego pomoże przy wypisywaniu recept, przeglądania dokumentacji oraz ochroni wzrok w miejscu pracy.

Przed zakupem lampki biurkowej, warto rozważyć różne propozycje. Te wykonane w technologii LED pobierają dużo mniej energii elektrycznej, dzięki czemu pomagają obniżyć rachunek za prąd. Lampy LED pozwalają również na zmianę barwy światła. Wskutek tego, podczas wykonywania pracy, możemy wybrać światło w chłodniejszej barwie, które nas pobudzi, a w późniejszym czasie odpocząć w ciepłej żółtej barwie, przypominającej słońce.

Nowinki w świecie technologii LED pozwalają na zastosowanie akumulatorowych lampek biurkowych, które charakteryzują się dużą mobilnością. Bardzo łatwo przenieść ją z miejsca na miejsce.

Innym rodzajem lampek biurkowych, który często pojawia się w gabinetach lekarskich, są lampki z klipsem, bądź lampki przykręcane. Przy ich pomocy możemy przymocować solidnie lampkę do blatu, by nie zmieniała swojego położenia. Jest to także dobre rozwiązanie, kiedy nie posiadamy dostatecznej ilości miejsca na biurku. Lampka na klips posiada łatwą regulację i instrukcję obsługi.

Każda z lampek biurkowych może być wyposażona w szereg dodatkowych funkcji. Jedna z nich to funkcja ściemniana światła. Dzięki niej możemy łatwo skontrolować jasność świecenia lampki.

Coraz większą popularnością cieszą się również lampki z wyświetlaczem, na którym znajduje się zegar i termometr, dzięki niemu możemy być na bieżącą np. z pogodą panującą na zewnątrz. Ich nowoczesny design, wiele stylów, kolorów oraz rodzajów, pozwala na idealne dopasowanie lampki biurkowej do każdego z pomieszczeń.

lampa led do gabinetu lekarskiego

Oświetlenie poczekalni w gabinecie lekarskim

Oświetlenie w poczekalni przed gabinetem lekarskim jest niezwykle ważne dla każdego pacjenta. Najlepiej byłoby, gdyby miała ona zapewniony dostęp do światła dziennego. Niestety, często okazuje się to niemożliwe. W poczekalniach idealnie sprawdzają się oprawy halogenowe oraz plafony LED. Dobrze dobrana lampa, daje przyjemne i niezwykle komfortowe światło, które jest idealnie rozproszone i podnosi komfort oczekiwania na planowaną wizytę. Dodatkowo często pojawiającym się oświetleniem w gabinetach lekarskich są kinkiety i reflektorki, które sprawdzają się do oświetlania konkretnych miejsc, np. tablic informacyjnych, modeli edukacyjnych i regałów z różnymi materiałami.

Lampy specjalistyczne do gabinetu lekarskiego

Wybierając oświetlenie do gabinetu lekarskiego, każde z miejsc musimy rozpatrywać indywidualnie. Inne światło będzie pasować do gabinetu stomatologicznego, inne do gabinetu neurochirurgia, a inne na sali operacyjnej. Warto pamiętać, aby przy planowaniu oświetlenia, wziąć pod uwagę panujące w Polsce normy oraz przepisy. Warto pamiętać, że oświetlenie w gabinetach lekarskich powinno przede wszystkim ułatwiać pracę specjalistom oraz poprawiać komfort pacjentów. Dlatego tak ważne jest idealnie dopasowanie go, do całego otoczenia.

Zapraszamy do kontaktu na https://www.perfektmarket.com.pl/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl