Nowoczesne oświetlenie tarasu – jakie lampy wybrać?
Nowoczesne oświetlenie tarasu – jakie lampy wybrać?

Nowoczesne oświetlenie tarasu – jakie lampy wybrać?

Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, jak ważne jest posiadanie przydomowej, zielonej przestrzeni, w której można spędzać czas wolny. Szczęśliwi właściciele domów z ogrodem większą wagę zaczęli przywiązywać do tego, jak prezentują się i ile komfortu zapewniają ich tarasy i ogrody. Czy wiesz, jakie lampy na taras sprawdzą się najlepiej? Poniższy poradnik oprowadzi Cię po najpopularniejszych modelach i zainspiruje do lepszego zaaranżowania prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu.

 

Oświetlenie tarasu – podstawowe zasady

Jedną z najbardziej istotnych kwestii podczas wybierania lamp na taras jest ich funkcjonalność. Światło ma za zadanie rozproszyć mrok, a przez to zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i chronić przed przypadkowym potknięciem się. Ma również wydłużać godziny, w których możesz cieszyć się urokami biesiadowania z domownikami i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Nowoczesne oświetlenie tarasu nie powinno razić osób przebywających w tej przestrzeni, ale być na tyle intensywne, aby umożliwiać swobodne jedzenie kolacji czy grillowanie. Zobacz, które elementy zestawu lamp tarasowych okażą się niezbędne.

Jeśli chodzi o nowoczesne lampy na taras, to ich zdecydowana większość wykorzystuje popularną technologię LED. Charakteryzuje się ona dużą żywotnością, energooszczędnością i funkcjonalnością. Lampy LED mają też tę przewagę, że nie nagrzewają się tak mocno jak ich tradycyjne odpowiedniki. Niższe rachunki za energię elektryczną przemawiają za tym, aby wyposażyć taras w lampy tego rodzaju.

 

Po pierwsze: lampy ścienne

Lampy do użytku zewnętrznego, montowane bezpośrednio na elewacji domu, są szalenie praktyczne. Nie zajmują cennego miejsca i nie stwarzają ryzyka potknięcia się o nie po zmroku. Umożliwiają za to szybkie przedostanie się na taras i do wnętrza domu. To podstawowy rodzaj lamp, który powinien znaleźć się nie tylko wokół tarasu, lecz także tuż przy drzwiach wejściowych.

oświetlenie tarasu

fot.1 Kinkiet ścienny Lutec KIRA 5288902118

 

Po drugie: słupki oświetleniowe

Kolejną formą punktu oświetleniowego jest słupek, który najlepiej prezentuje się, gdy zostanie zastosowany w większej liczbie egzemplarzy. Dzięki niemu można tworzyć linie świetlne, wyznaczające krawędzie tarasu, ścieżkę biegnącą tuż przy domu czy oświetlić chodnik prowadzący do drzwi wejściowych. Słupki oświetleniowe mogą być zasilane tradycyjnie, przy użyciu prądu stałego lub wykorzystywać energię słoneczną. Drugi typ sprawdza się wszędzie tam, gdzie wokół tarasu i ścieżek nie zaplanowano i nie zrealizowano uprzednio instalacji elektrycznej. Słupki zasługują na uwagę również ze względu na swój modny i nowoczesny wygląd. Doskonale pasują do minimalistycznych i oszczędnych w formie brył budynków i tarasów.

nowoczesne oświetlenie tarasu

 fot. 2 Słupek Lutec CUBA 7193801118 z regulacją kąta świecenia oprawy

Po trzecie: lampy z czujnikiem ruchu

Warto zainwestować w przynajmniej jedną taką lampę. Umieszczona tuż przy drzwiach tarasowych będzie wyjątkowo pomocna podczas szybkich wyjść na zewnątrz, na przykład w celu wypuszczenia psa lub zabrania koców i poduszek do środka. Lampy z czujnikiem mają tę ogromną zaletę, że włączają się i wyłączają samodzielnie, automatycznie reagując na wykryty ruch. Dzięki nim nie musisz za każdym razem poszukiwać nerwowo włącznika na ścianie ani też martwić się o to, że potkniesz się na progu czy schodkach prowadzących na taras. Lampy tarasowe z czujnikiem ruchu gwarantują duże poczucie bezpieczeństwa – zwłaszcza wtedy, gdy największe przeszklenia domu znajdują się w niewielkiej odległości od drogi czy chodnika. Ich automatyczne zapalanie się daje znak potencjalnym intruzom, że posesja jest pod stałym nadzorem.

oświetlenie na taras

 fot 3. Kinkiet z czujnikiem ruchu PIR LUTEC QUBO

 

Zobacz nasze inne propozycje do oświetlenia zewnętrznego. Setki lamp ogrodowych Lutec znajdziesz w naszej ofercie! Na naszym blogu przeczytasz także jak dobrze oświetlić balkon, aby stał się przyjemnym miejscem spędzania wolnego czasu.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl