Najlepsze oświetlenie do biura - wybierz mądrze!
Najlepsze oświetlenie do biura - wybierz mądrze!

Najlepsze oświetlenie do biura - wybierz mądrze!

Oprócz biurek, szafek oraz innych elementów wyposażenia w biurze powinno się znaleźć również właściwe oświetlenie. To ono przyczynia się do komfortu i wygody pracy, a tym samym do wydajności pracowników. Jakie oświetlenie do biura będzie więc najlepsze?

Oświetlenie do biura wg. polskiego prawa

Czy wiesz, że rodzaj oświetlenia biurowego jest zdefiniowany przez polskie prawo? Powstały odrębne normy, które wskazują na to, jakie wymagania powinno ono spełniać, aby przyczyniało się do zaaranżowania przestrzeni sprzyjającej wielogodzinnej pracy. Wytyczne dotyczące oświetlenia w miejscu pracy znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny w pracy. Dodatkowo oświetlenie do biura musi spełniać Polskie Normy takie, jak: PN-EN 12665:2008 (Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia) i PN-EN 12464-1:2012 (Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach). Co od Ciebie wymagają i jakiego oświetlenia powinieneś szukać do swojego biura?

Kluczowe parametry

Zanim wybierzesz modny klosz i lampy stołowe o modnym wzornictwie, zastanówmy się, jakie parametry powinno mieć oświetlenie do biura, aby sprzyjało efektywnej i tym samym wydajnej pracy, nie męczyło oczu i stwarzało przyjemny, pobudzający do działania klimat. Bardzo ważny jest rozkład luminacji w otoczeniu. Jest to współczynnik odbicia światła od powierzchni. Jeżeli będzie on właściwy, to przełoży się to na lepszą ostrość widzenia, brak efektu zmęczonych oczu i sprawność funkcji ocznych. Luminacja nie może być za wysoka, ale też za niska, w przeciwnym razie 8 godzin pracy będzie dla oczu prawdziwym wysiłkiem, natomiast u pracowników wywoła monotonię.

Bliższym Ci parametrem jest na pewno barwa światła oraz oddawanie barw. Światłem ciepłym określamy takie, którego temperatura barwowa wynosi poniżej 3300 K, zimnym – powyżej 6000 K. Pracy zdecydowanie sprzyja światło o temperaturze neutralnej, dlatego oświetlenie do biura sprawdzi przy temperaturze barwowej 4000-4500K. 

Kolejnym parametrem jest natężenie oświetlenia. To od niego uzależniona jest szybkość dostrzegania oraz wykonywania zadań wzrokowych przez człowieka. Wyrażane jest w luksach – stopniowanie natężenia oświetlenia, w lx prezentuje się następująco: 20—30—50—75—100—150—200—300—500—750—1000—1500—2000—3000—5000. Zaleca się oświetlić blat biurka światłem na poziomie 500 lx, jednak jego bezpośrednie otocznie już 300 lx.

Światło w biurze – modnie czy oszczędnie?

Bez wątpienia do biura coraz częściej wybieramy oświetlenie LED. Duża liczba punktów świetlnych, a także częste korzystanie ze światła sprawia, że rachunki za prąd mogą być bardzo wysokie. Aby zminimalizować koszty eksploatacji biura, wybierz świetlówki LED. Świecą dłużej, wytwarzają więcej światła, pobierają mniej energii i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, emitują znacznie mniej ciepła niż tradycyjne żarówki, co na pewno sprzyja ich stosowaniu bezpośrednio w miejscu pracy.

Oświetlenie do biura musi również pasować do aranżacji wnętrza. Jako główne źródło światła wybierz modne panele LED. Mocno przylegają do sufitu, mają prostą formę i sprawdzą się w każdej stylizacji. Na każdym biurku powinna znaleźć się lampka stołowa, najlepiej z regulacją. W strefie relaksu możesz pozwolić sobie na więcej szaleństwa, np. na lampę podłogową na drewnianym trójnogu i z dużym, materiałowym kloszem lub lampę XXL na wysięgniku, wykonaną z tworzywa sztucznego o błyszczącym wykończeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl