Na jakiej wysokości powiesić telewizor?
Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Odpowiednia wysokość zawieszenia telewizora na ścianie będzie miała wpływ nie tylko na większy komfort oglądania – lepszą widoczność obrazu i zadowalającą szczegółowość, lecz także na zdrowie. Niewłaściwa wysokość telewizora może powodować nawet ból głowy, czy zmęczenie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego odpowiednie ustawienie względem osób znajdujących się przed odbiornikiem. W takim razie, na jakiej wysokości powinien być telewizor?

Montaż telewizora – o czym należy pamiętać?

Po kupieniu wymarzonego telewizora zazwyczaj siadamy od razu w gronie rodziny, czy znajomych i odtwarzamy ulubiony film. Jednak nie zawsze seans kończy się przyjemnie. Nierzadko pojawia się ból karku, głowy czy szybkie zmęczenie oczu. Może to być spowodowane niewłaściwym sposobem powieszenia telewizora.

 

Określenie odpowiedniej wysokości zawieszenia telewizora na pierwszy rzut oka może wydawać się proste. Wystarczy znaleźć centralną część ściany, a następnie wykonać montaż urządzenia. Jednak to, na jakiej wysokości zawiesić telewizor zależy od znacznie większej liczby czynników. Dlatego warto pamiętać o kilku kwestiach takich jak:

  • odległość oglądającego względem wielkości ekranu, 
  • wysokości kanapy względem wysokości położenia telewizora, 
  • lokalizacji telewizora względem padających promieni światła – z lampy, czy okna.

 

Mając te wszystkie kwestie na uwadze, trudno będzie się pomylić przy montażu telewizora. Dzięki nim telewizor zostanie zamontowany odpowiednio do warunków pomieszczenia oraz preferencji domowników. 

Jakie konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowe powieszenie telewizora?

Odpowiednia wysokość zawieszenia telewizora ma znaczenie nie tylko w kontekście rozrywki, lecz także zdrowia użytkownika, czyli każdego, kto spogląda na obraz wyświetlany przez ekran urządzenia. Źle dopasowana wysokość zawieszenia telewizora może wiązać się z tym, że w trakcie oglądania filmu, serialu, czy widowiska sportowego, osoby oglądające wyświetlany obraz będą zadzierać głowę do góry lub trzymać ją nieco niżej. 

 

O ile nie jest to na tyle uciążliwe, żeby od razu sprawiło kłopot, to po kilkudziesięciu minutach w tej nienaturalnej pozycji można będzie odczuć dyskomfort. Częste oglądanie w takiej pozie może nawet doprowadzić do usztywnienia lub naciągnięcia poszczególnych mięśni i uciążliwych bólów, karku, pleców, barków, a nawet głowy i gorszego samopoczucia.

 

Znaczenie ma także wielkość telewizora. Jeżeli ktoś decyduje się na urządzenie o dużej przekątnej ekranu, to powinien odpowiednio wymierzyć odległość telewizora od miejsc siedzących. W innym przypadku intensywne wystawienie oczu na światło niebieskie będzie powodowało osłabienie wzroku – szczególnie narażeni są na to najmłodsi. Dlatego warto zwrócić na ten element uwagę.

rys. 1 zalecane odległości od sofy dla różnych rozmiarów ekranów.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor i dlaczego?

Pierwszym czynnikiem, który decyduje o tym, na jakiej wysokości zawiesić telewizor, jest jego przyszłe ustawienie względem przyłącza antenowego, a także gniazda elektrycznego. Wpływ na to może mieć również oświetlenie w danym pomieszczeniu – ustawienie telewizora zbyt blisko intensywnie świecącej lampki lub wprost na okno, przez które dostaje się duża ilość światła, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Oglądającemu trudno będzie wychwycić najlepsze momenty emitowanego przez urządzenie filmu czy serialu.

 

Kolejnym aspektem wpływającym na to, jaka powinna być wysokość telewizora, jest to, czy użytkownik dysponuje wystarczającą ilością miejsca na system audio, a także ewentualne urządzenia peryferyjne, takie jak na przykład konsola do gier, zestaw audio, czy odtwarzacz DVD/Blu-Ray. W takim przypadku, aby całość prezentowała się estetycznie, a pod telewizorem nie było pustej przestrzeni z dużą ilością okablowania, dobrym rozwiązaniem może być dodatkowa półka, w której można także ukryć kable.

 

Kolejnym aspektem na miejsce wieszania telewizora jest ustawienie miejsc siedzących. Aby urządzenie znajdowało się w możliwie naturalnej pozycji dla oglądającego, warto poprosić, na przykład znajomego, żeby usiadł na kanapie i pomógł określić odpowiednie położenie, w którym powinien się znajdować odbiornik telewizyjny. Po zwróceniu uwagi na wymienione kwestie, telewizor zostanie zamontowany w odpowiednim miejscu, a wszyscy będą mogli dobrze widzieć ekran.

Jak powiesić telewizor

Wiele osób zastanawia się, czy żeby ukryć kable, zrobić otwory montażowe oraz zamontować szafki RTV, czy odpowiednio ustalić wysokość montażu telewizora potrzebna jest pomoc specjalisty. Na szczęście można to zrobić samemu – warto poprosić też o pomoc drugą osobę. Następnie wystarczy się jedynie dobrze do tego przygotować. 

rys. 2 sprawdź wszystkie śruby montażowe i upewnij się, że uchwyt jest dobrze złożony

 

Wśród potrzebnych narzędzi warto wymienić takie akcesoria, jak poziomica, młotek, wiertarka, śrubokręt, taśma miernicza i odpowiedni uchwyt do telewizora. Dzięki temu osadzenie urządzenia na ramie nie będzie dużym problemem. Dobrym pomysłem może być także zastosowanie dodatkowych listew LED, które sprawią, że urządzenie będzie prezentować się efektownie i będzie upiększać wystrój wnętrza danego pomieszczenia. Warto pamiętać o tym, aby do montażu telewizora wybrać kołki rozporowe, zapewnią one solidne podparcie uchwytu na ścianie

Na jakiej wysokości powiesić telewizor względem ustawienia oglądającego?

W trakcie montażu telewizora ważną kwestią jest to, żeby zapewnić oglądającemu optymalny kąt widzenia – powinien wynosić w pionie od 0° do 15°. Dzięki temu można cieszyć się najlepszymi wrażeniami z oglądania, a także uzyskać maksymalny komfort. W praktyce oznacza to, że odpowiednia wysokość telewizora mieści się w przedziale około 100-110 cm od podłogi. Dzięki temu każdy w pozycji siedzącej ma znakomity widok, a telewizor jest odpowiednio zamontowany na ścianie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt wielkości telewizora. Jeśli decydujemy się na modele o przekątnej 55, 60 czy 70 cali, urządzenie możemy zamontować nieco wyżej

 

rys. 3 optymalna wysokość montażu telewizora.

Jeśli natomiast chodzi o zawieszenie telewizora na odpowiedniej wysokości w sypialni, należy zwrócić najpierw uwagę na fakt, że w tym pomieszczeniu najczęściej ogląda się telewizję w pozycji leżącej. Dlatego też optymalną wysokością będzie około 180 cm od podłogi. Trzeba również pamiętać o tym, aby do pokoju sypialnianego wybrać uchwyt, który ma regulację kąta nachylenia, aby dobrać, odpowiadają nam pozycję. Istnieje także zasada mówiąca o tym, że telewizor powinien znaleźć się ok. 30 cm powyżej linii naszego wzroku. W ten sposób będziemy mieć pewność wygodnego oglądania telewizji. 

Czy warto powiesić telewizor na prawidłowej wysokości?

Telewizory powinny być bezsprzecznie wieszane na prawidłowej wysokości. Dzięki temu ich użytkownicy będą mogli korzystać z pełnego zakresu funkcji urządzenia – znakomitej jakości obrazu, a także dobrego dźwięku, rozchodzącego się w optymalnym promieniu względem oglądającego. 


Co więcej, odpowiednie zawieszenie na ścianie sprawi, że wzrost widzów nie będzie problemem. Zarówno niskie, jak i wysokie osoby będą mogły w pełni komfortowo oglądać ulubione seriale i programy. Komfort oglądania przekłada się również na brak problemów z bólem karku, pleców, a nawet całego ciała. Ponadto, optymalnie zawieszony telewizor pozwala na oglądanie w możliwe naturalnej pozycji, która jest dobra także dla samego wzroku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl