Na co zwracać uwagę przy wyborze żarówek?
Na co zwracać uwagę przy wyborze żarówek?

Na co zwracać uwagę przy wyborze żarówek?

Odkąd tradycyjne żarówki zostały wycofane z produkcji i tym samym zniknęły ze sklepowych półek, wzrosła potrzeba wiedzy na temat kluczowych parametrów źródeł światła wykonanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia wnętrza, niezbędnym w każdym pomieszczeniu. Wybieramy je przede wszystkim z uwzględnieniem atrakcyjności wyglądu, wzornictwa i dekoracyjnego charakteru. To jednak tylko, albo aż, „opakowanie”, najważniejsze jest to, co odpowiada za odpowiednie oświetlenie wnętrza.

Różne rodzaje żarówek

Wybór żarówek dla wielu nie stanowi większego problemu. Decydują się na dotychczas stosowane rozwiązania. Jednak ze względu na dyrektywy unijne nie zawsze jest to możliwe i jesteśmy zmuszeni do zmiany naszych nawyków.

Żarówki zwykłe, czyli lampy żarowe zostały wycofane z rynku. Wyposażone były w drut wolframowy, przez który przepływał prąd, natomiast efektem było tworzenie się strumienia światła. Ich cena była niska, a odwzorowanie kolorów bardzo dobre. Nie były jednak pozbawione wad – cechowały się dużą energochłonnością, krótką żywotnością i emitowały dwutlenek węgla do atmosfery.

Sukcesywnie są one zastępowane technologiami przyjaznym człowiekowi, ich portfelom, ale też środowisku. Dużą popularnością i zaufaniem cieszą się żarówki LED. Pracują dzięki diodom elektroluminescencyjnym. Cechy żarówek LED zasługują na szczególną uwagę.

  • Wyróżniają się obecnie najdłuższą żywotnością, do 100 tys. godzin.
  • Ich stosowanie jest przyjazne dla środowiska, ponieważ zostały pozbawione szkodliwych dla niego substancji, nie posiadają także rtęci.
  • Mogą pracować przy niskim i wysokim napięciu,
  • zużywają mniej energii niż zwykłe żarówki,
  • ich pracę ocenia się jako niezwykle wydajną i efektywną.

Technologię LED wykorzystano także przy produkcji taśm ledowych, przeznaczonych do montażu w trudno dostępnych dla tradycyjnych rozwiązań miejsc. Taśmy LED oświetlają stopnie schodów, blaty kuchenne, garderoby, podwieszane sufity, szafki i regały, są praktyczną dekoracją nowoczesnych wnętrz.

Na rynku dostępne są także świetlówki ledowe. Poznać je można po ciekawym kształcie, najczęściej litery U lub spirali. Zużywają do 80% mniej energii, niż żarówki tradycyjne. Ich żywotność jest jednak mniejsza niż diod LED – wynosi ok. 16 tys. godzin.

Osoby poszukujące źródła światła o dobrym stosunku jakości do ceny mogą zdecydować się na żarówki halogenowe zużywające 20-45% energii mniej niż żarówki zwykłe. Są jasne i cechują się dobrym odwzorowaniem światła, równomiernie oświetlają wnętrze, jednak ich żywotność jest mniejsza niż innych nowoczesnych źródłem światła.

W jaki sposób wybrać żarówki, uwzględniając rodzaj gwintu?

Jedną z ważniejszych cech każdej żarówki jest rodzaj gwintu. Lampy i żyrandole różnią się między sobą nie tylko wyglądem i przeznaczeniem, ale również kompatybilnością z określonym typem żarówki. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać żarówki uwzględniając wszystkie parametry:

Do najczęściej stosowanych gwintów należą:

  • Duży gwint Edisona (E27): klasyczny, powszechnie używany w instalacjach domowych
  • Mały gwint Edisona (E14): przeznaczony do instalacji o mniejszej mocy, np. przy lampkach nocnych i biurkowych
  • GU10: przeznaczony do opraw z reflektorami, montowany na zatrzask
  • MR11: wtyk reflektorowy z wąskimi widełkami wykorzystywany przy oświetleniu dekoracyjnym
  • MR16: montowany na wcisk wtyk reflektorowy z przeznaczeniem do oświetlenia sufitu podwieszanego.

Jaka moc żarówki?

Wybór żarówki powinien również być uzależniony od wielkości pomieszczenia. W zależności od metrażu, należy stosować żarówkę o odpowiedniej mocy, co pozwoli Ci zaoszczędzić na energii i jednocześnie będzie korzystne dla Twojego zdrowia.

  • Dla najmniejszych pomieszczeń przeznaczone są świetlówki kompaktowe o mocy 5-6W i żarówki LED o mocy 4W. Sprawdzą się przy lampkach nocnych i biurkowych.
  • W pokojach do 8 m2 należy stosować świetlówki 7-8W i żarówki LED 6W. Są one wykorzystywane przede wszystkim w pokojach dzieci i sypialni, ale też w łazienkach.
  • Małe i średnie pomieszczenia potrzebują świetlówek 11 - 13 W i żarówek LED – 10W.
  • W dużych salonach, korytarzach i holach najlepiej zastosować świetlówki 15-21W lub żarówki ledowe 12-17W.

Kluczową rolę odgrywa ponadto barwa światła, to ona warunkuje w znaczącym stopniu nasz nastrój i wpływa na funkcjonalność pomieszczenia. Wyróżniamy 3 podstawowe barwy światła:

  • Barwa ciepła (2700-3200K): sprzyja odpoczynkowi, relaksuje i wprowadza do wnętrza przyjemny nastrój
  • Barwa neutralna (3300-4500K): daje efekt czystości, jest zbliżona do światła naturalnego
  • Barwa zimna (4600-6500K): powiew świeżego powietrza sprzyjający koncentracji.

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, to inwestycja w oszczędność, pomimo że ich cena jest wyższa niż innych źródeł światła. Jakie żarówki wybrać? Pamiętaj, aby przede wszystkim zwracać uwagę na gwint, moc oraz barwę.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl