Linia światła na profilach LED – wszystko, co musisz wiedzieć
Linia światła na profilach LED – wszystko, co musisz wiedzieć

Linia światła na profilach LED – wszystko, co musisz wiedzieć

Odpowiednia aranżacja z linią światła na profilach LED to idealne rozwiązanie do niejednego wnętrza. Warto zastanowić się, co jest potrzebne, aby stworzyć taki efekt, czy warto się na niego decydować, a także jakie są zalety wdrożenia tego typu oświetlenia.

Dlaczego linia światła LED cieszy się takim zainteresowaniem?

Linia światła na profilach LED jest tak często wybierana przez aranżerów przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy to estetyka – tego typu oświetlenie prezentuje się nowocześnie, być może nawet futurystycznie, znakomicie wpisuje się w aranżację minimalistycznych wnętrz, w których stosuje się spójne i niewyróżniające, aczkolwiek dobrze dopasowane do charakteru przestrzeni oświetlenie. Jednak aspekt wizualny to nie wszystko. Linie światła LED mają także zalety w kwestii technicznej – dzięki zastosowaniu przepuszczających światło profili taśmy, które znajdują się w ich wnętrzu, są lepiej zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu linia światła LED może znaleźć się w jakiejkolwiek przestrzeni w dowolnej konfiguracji. Mogą one stanowić element dekoracyjny mebli, z powodzeniem rozświetlą łazienkę lub można je zamontować na ścianie.

 

Linie światła LED dostępne są w rozmaitych długościach i przekrojach, które odpowiadają zastosowaniu standardowych diod LED. Dzięki spójnemu oświetleniu możliwe jest tworzenie niezwykle nowoczesnych i unikatowych aranżacji – przez wiele lat będą one cieszyć oko z powodu nie tylko swojej modnej estetyki, lecz także wytrzymałości.

Trzy warunki, które trzeba spełnić, by stworzona linia światła na profilach LED prezentowała się znakomicie

Linie światła LED nie należą do skomplikowanych instalacji, jednak nie oznacza to, że można po macoszemu podejść do ich realizacji. Aby cieszyć się spójnym i mocnym oświetleniem, należy przede wszystkim spełnić trzy warunki.

Warunek pierwszy – wybór odpowiedniego profilu LED

Profile stosowane w liniach światła LED wykonywane są przede wszystkim z aluminium. Na rynku dostępne są propozycje o różnych wymiarach, które wykazują kompatybilność z popularnymi taśmami LED. Bez problemu znajdą Państwo rozwiązanie mieszczące w sobie nie jeden rząd diod, a wiele – to szczególnie atrakcyjny zabieg w niektórych nieszablonowych instalacjach. Popularne profile, np. profile lumines typ B, sprawiają, że instalacja linii świetlnej LED cechuje się stabilnym mocowaniem w danej przestrzeni – niezależnie od tego, czy jest to sufit, ściana, schody czy mebel. Profile mogą zostać przymocowane do nich za pomocą taśmy dwustronnej, kleju lub na wcisk. Aby nie wpływać na charakter danej powierzchni, głębokość frezu pod profil wynosi zaledwie 9 milimetrów.

linia światła w meblu

rys. 1 Profil typ B w połączeniu z taśmą LED 240 SMD 2835 24V oraz kloszem PMMA mlecznym.

Profile do zabudowy Zati, Subli, Mono

Ciekawą opcją jest zastosowanie profilu LED do zabudowy. Jest to profil, który po zamontowaniu w płycie karton-gips widoczny ma tylko klosz. Ta wersja montażu pozwala na efektowne linie świetlne przechodzące ze ściany na sufit. Profil montujemy w przerwie pomiędzy płytami, następnie obrabiamy go gładzią szpachlową. Po tym zabiegu na ścianie czy suficie widoczny mamy tylko klosz i piękną linię świetlną. Profile Zati czy też Subli pozwalają na montaż aż 2 pasków LED, profil MONO pozwala na montaż jednej taśmy LED o szerokości max 12 mm. W połączeniu z odpowiednią mocą diod LED taki profil może pełnić główne źródło światła w naszej łazience, holu czy salonie.

rys. 2 Linia światła przechodząca z ściany na sufit. Zastosowano profil typ Y z kloszem mlecznym oraz taśmę LED 120 SMD 24V profesjonalną IP20.

rys. 3 Profil Zati z dwoma taśmami LED w aranżacji obiektu komercyjnego.

montaz profilu zati

rys. 4 schemat montażu profilu Zati.

rys. 5 Etapy montażu z wykorzystaniem profilu SUBLI w zabudowie bezpośredniej: 1 – farba, 2 – gips, 3 – siatka, 4 – płyta kartonowo-gipsowa

Warunek drugi – wybór odpowiedniego klosza

Klosz linii światła LED musi optymalnie rozpraszać światło. Dzięki temu jest on w stanie zaoferować równomierne oświetlenie, które dla ludzkiego oka sprawia wrażenie, jakby cała linia generowała światło, nie zaś pojedyncze diody na taśmie. Klosz nie jest więc w pełni przezroczysty, co sprzyja skutecznemu rozpraszaniu promieni świetlnych oraz ukrywaniu wewnętrznej konstrukcji. Jednocześnie przepuszcza on na tyle dużo światła, by możliwe było skuteczne oświetlenie lub doświetlenie danej powierzchni. Linie światła LED najczęściej montowane są z kloszem w kolorze mlecznym, gdyż ten oferuje wszelkie wyżej wymienione, a pożądane dla charakteru całej instalacji cechy. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

 

W niektórych wnętrzach stosowane są klosze frosted – półprzezroczyste, które stosunkowo delikatnie rozpraszają światło, a także mleczne-frosted – stanowiące kompromis pomiędzy przezroczystością a skutecznym rozpraszaniem światła charakterystycznym dla profili mlecznych. Popularne profile, np. BASIC PMMA mleczny Lumines, dostępne są w różnych wariantach – frosted, mleczny i mleczny-frosted.

 

rys. 6 klosze marki Lumines z charakterystyką przepuszczalności i właściwości technicznych.

Warte polecenia profile, które dobrze sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, to Lumines typ G i Lumines typ Y oraz profile architektoniczne typu INSO i ILEDO.

Trzeci warunek – odpowiednia taśma LED

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy montażu instalacji tego typu, jest wybór odpowiedniej taśmy LED. W realizacjach linii światła LED zazwyczaj spotykana jest taśma LED 120 SMD. Oferuje ona dogodną wydajność strumienia świetlnego – 20 lumenów na diodę, 120 diod na 1 metr. Zapewnia to światło o sporej jasności, dzięki czemu może być ono głównym lub wspierającym źródłem światła.

 rys. 7 porównanie taśmy LED gęstej 120 SMD z wersją 60 LED / 1 mb

Linie światła LED praktycznie nigdy nie wykorzystują taśm 60 SMD, gdyż te nie posiadają wystarczającego natężenia diod LED, aby możliwe było stworzenie spójnie rozproszonej linii oświetleniowej. Dlatego taśma LED 120 SMD to wariant minimum.

 

W przypadku realizacji premium można postawić na taśmy COB. Jeżeli zastosuje się taśmę tego typu, można uzyskać linię świetlną LED bez widocznych diod oraz bez konieczności stosowania profilu i klosza. Aby jednak efekt faktycznie zachwycał, a sama instalacja sprawdzała się przez wiele lat, warto dodatkowo zamontować wszystkie elementy linii światła LED w celu ochrony diody przed działaniem czynników zewnętrznych.

rys. 8 taśma LED COB i efekt linii świetlnej dzięki dużej ilości diod LED na taśmie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl