Jak wybrać oświetlenie LED do kuchni?
Jak wybrać oświetlenie LED do kuchni?

Jak wybrać oświetlenie LED do kuchni?

To od oświetlenia zależy, czy w Twojej kuchni będzie panowała przyjemna atmosfera i czy będziesz miał zapewnione odpowiednie warunki do gotowania. Może warto wybrać oświetlenie LED do kuchni?

Oświetlenie z podziałem na strefy

Kuchnie możesz potraktować jako miejsce pracy lub jako przyjemną strefę pełną zapachów i aromatów. Na pewno w tym drugim przypadku będziesz miała więcej motywacji, aby spędzać w niej więcej czasu. Nawet w małej kuchni można wygospodarować miejsce do przygotowywania posiłków i do ich spożywania. Oświetlenie LED do kuchni wykorzystaj, aby podzielić wnętrze na strefy. Bezpośrednio nad miejscem pracy, czyli blatem kuchennym, zawieś punkty świetlne, które wmontujesz w szafkę bądź też taśmy LED, które z łatwością zamocujesz w podobny sposób. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, również w kuchni, nie może zabraknąć światła głównego, które będzie wyznaczało centrum przestrzeni. Najlepiej, jeżeli główne kuchenne oświetlenie LED nie będzie za jasne i jednocześnie będzie delikatnie rozproszone. Powinny emitować światło możliwie jak najbardziej naturalne, zbliżone barwą do światła dziennego.

Z pewnością również w Twojej kuchni znajdzie się miejsce przynajmniej na niewielki stolik, przy którym zjesz śniadanie i wypijesz poranną kawę. Nad stołem zawieś lampę wydłużoną poziomo lub kilka mniejszych o oprawach wydłużonych pionowo. Nie powinno być to światło mocne, a raczej nieco przytłumione, co na pewno będzie sprzyjało nastrojowemu klimatowi.

Oświetlenie LED do kuchni – lokalizacja i rodzaj

W zależności od tego, gdzie zostanie zamontowane oświetlenie, powinniśmy wybrać jego inny typ. Centralne oświetlenie LED do kuchni wybierz o barwie białej, w związku z czym będziesz mógł wykorzystać je przy mniejszych pracach jako alternatywę dla światła funkcjonalnego, zamontowanego pod szafkami, nad blatem. Polecane są żarówki LED z dużym gwintem E27 albo żarówki LED E14 o jasności około 650 lm lub więcej.

Jako oświetlenie podszafkowe wybierz listwy, taśmy lub pojedyncze punkty świetlne LED. Możesz zdecydować się opcjonalnie na różnokolorowe diody, jednak przy pracy najlepiej sprawdzą się typowe białe, dlatego powinny mieć opcje ustawienia białego światła. Listwy z łatwością dopasujesz do swoich mebli, możesz je dowolnie dzielić. W przypadku oświetlenia RGB może być sterowane z wykorzystaniem pilota, na pewno będzie to ciekawa opcja, która poprawi Twój komfort korzystania z przestrzeni kuchennej. Pojedyncze punkty świetlne będą idealnym uzupełnieniem światła głównego. Możesz je umieścić zarówno pod szafkami, jak też w szafkach i szufladach. Będą się uruchamiać przy ich otwarciu.

Kuchenne oświetlenie LED to także lampy wiszące umieszczane nad stołem. Jeżeli masz otwartą na salon kuchnię, to zadbaj o to, aby były one w charakterze spójnym z aranżacją zarówno salonu, jak też kuchni. Najczęściej stosuje się wiszące lampy z kilkoma punktami świetlnymi lub pojedyncze, które zawieszamy w niewielkich odstępach względem siebie.

Taśma LED do kuchni – w jaki sposób wybrać dobrze?

Ze względu na to, że są coraz bardziej popularne, warto poświęcić im więcej uwagi. Taśmy LED różnią się długością, ale można je swobodnie dzielić. W kuchni koniecznie zamontuj taśmy wodoodporne. Wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu jest wyższa niż np. w salonie czy sypialni, co wymusza zakup taśmy o wodoodporności na poziomie IP67. Pamiętaj o tym, iż najlepiej w kuchni sprawdzi się światło białe. Jeżeli jednak lubisz bawić się kolorami, postaw na taśmę RGB. Twoja kuchnia rozbłyśnie w wielu barwach, a kiedy przyjdzie czas na gotowanie, również w kolorze białym.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl