Jak podłączyć taśmę do zasilacza - PORADNIK
Jak podłączyć taśmę do zasilacza - PORADNIK

Jak dobrać i podłączyć zasilacz do taśmy LED?

Kluczowe są, trzy podstawowe zasady:
  • Zasilacz powinien być dedykowany do oświetlenia LED,
  • Zasilacz powinien być stałoprądowy i stabilizowany
  • Zasilacz powinien mieć moc dopasowaną do naszego odcinka taśmy LED.

Czy potrzebujemy zasilacza?

Tak! Zostało to udowodnione, że urządzenia elektryczne działają lepiej po podpięciu do prądu!
A tak całkiem poważnie - zasilacz zawsze montujemy między taśmą a napięciem 230V prądu zmiennego, aby je sprostować i obniżyć. Taśma LED potrzebuje przeważnie napięcia 12V prądu stałego (są również w sprzedaży taśmy LED 230V, które nie wymagają zasilacza, do użytku domowego częściej wybierane są jednak taśmy 12V).


Jak obliczyć odpowiednią moc zasilacza?


Dobór prawidłowej mocy zasilacza jest bardzo prosty. Wystarczy znać moc znamionową metra kupowanej taśmy oraz jej długość. Należy pomnożyć podaną moc taśmy przez liczbę metrów taśmy i dodać 10% zapasu. Otrzymujemy w ten sposób niezbędną moc zasilacza.

Załóżmy, że potrzebny jest nam zasilacz do odcinka mierzącego 5 metrów taśmy SMD 3528 300 LED, której moc znamionowa wynosi 4,8W na metr. Rachunek będzie prosty:

(5 m * 4,8 W/m) *110% = 26,4W

Ważne! Zasilacz może być mocniejszy, ale nigdy słabszy od wyliczonego napięcia. W powyższym przypadku możemy skorzystać z zasilacza o mocy 30W lub więcej (60W, 150W itp.).
 

Zasilaczy nie można mostkować!

Zasilaczy nie wolno łączyć ze sobą. Ich łączenie nie sprawi, że będziemy mogli podłączyć do nich dłuższy odcinek taśmy. Jeśli więc dysponujemy 10 metrami wspomnianej taśmy SMD 3528 300 LED i dwoma zasilaczami po 30W, do każdego z nich wolno nam podłączyć 5 metra taśmy. Pamiętajmy jednak aby oba zasilacze podłączyć do gniazdka niezależnie.

Jak łączyć taśmy – szeregowo czy równolegle?

Taśmę LED możemy podłączyć do zasilacza dwoma sposobami: szeregowo lub równolegle. Oba sposoby są poprawne, musimy jednak pamiętać o właściwym ich podłączeniu. Jeżeli taśmę podłączamy szeregowo, należy ją zasilić co 5 metrów. Robimy tak aby uniknąć spadków napięcia. Jeżeli wspomniane spadki napięcia wystąpią, taśma ledowa będzie się świecić nierównomiernie co będzie oczywiście wyglądać nieestetycznie. Jest to kluczowa rzecz, o której powinniśmy pamiętać podczas instalacji ledowej montowanej szeregowo. Przy podłączeniu równoległym taśmy led, również pamiętajmy o zasileniu jej co 5 m (jeżeli odcinek jest dłuższy niż 5 m) albo na dwóch krańcach takowej taśmy.

Rozwiewamy wątpliwości jak dobrać zasilacz do taśmy LEDWiedząc o tym, unikniemy błędów podczas instalacji. W razie pytań i potrzebnej pomocy przy rozrysowaniu schematów instalacji - prosimy o kontakt - z chęcią podpowiemy i odpowiemy na Wasze pytania.

Jak podłączyć taśmę LED do zasilacza dowiecie się również z naszego Video - poradnika:

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl