Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej? Porady
Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej? Porady

Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej? Porady

Oświetlenie podbitki dachowej to ciekawy i funkcjonalny zabieg. Aby tego typu rozwiązanie mogło prawidłowo pełnić swoje funkcje, należy zabrać się do jego realizacji w odpowiedni sposób.

Czym cechuje się oświetlenie w podbitce dachowej?

Montaż oświetlenia w podbitce dachowej to interesujący i praktyczny sposób na zagospodarowanie tej przestrzeni. Obecnie jest ona traktowana jako istotny, choć subtelny element całej stylistyki budynku. Jeśli wniesiemy w nią nieco światła, możemy stworzyć bardzo dobrze prezentujący się efekt wizualny, dodatkowo podkreślający jej walory. Tego typu rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem – być może sprzyja temu rosnąca popularność oświetlenia ledowego, które z powodzeniem sprawdza się też w podbitce dachowej.

 

Montaż oświetlenia w podbitce dachowej sprzyja nie tylko walorom estetycznym, lecz także bezpieczeństwu i wygodzie użytkowania przestrzeni wokół domu. Taka instalacja może oświetlić alejki w ogrodzie czy wejście do domu. Wdrożenie jej do projektu nie jest zbyt drogie, a możliwości, jakie oferuje dla konstrukcji, są zdecydowanie warte zainwestowania.

Jak zrobić oświetlenie w podbitce dachowej?

Nowoczesne oświetlenie podbitki dachowej nie jest skomplikowane w montażu. Zasadniczo wystarczy stworzyć odpowiednie otwory oświetleniowe, przez które przeprowadzi się źródła światła. Jako pierwsze należy sprawdzić specyfikację zakupionego oświetlenia i zweryfikować, jakie rozmiary mają mieć otwory. Przeprowadzenie instalacji elektrycznej warto pozostawić ekspertowi. Jeśli jednak zdecydują się Państwo na samodzielne podpięcie lamp do prądu, należy zaopatrzyć się w odpowiedni transformator i podpiąć właściwe przewody. Osoby, które nie mają doświadczenia w montażu tego typu instalacji, powinny zdać się na wiedzę fachowców. Niepoprawnie zamontowane lampy, nawet jeśli mowa o oświetleniu podbitki dachowej, mogą stanowić zagrożenie dla konstrukcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia podbitki dachowej?

Nowoczesne oświetlenie podbitki dachowej powinno cechować się wysoką jakością wykonania, dobrą estetyką, która wkomponuje się w charakter budynku, a także odpowiednimi parametrami technicznymi – w tym gniazdem kompatybilnym z popularnymi lampami, przekątną pasującą do otworu montażowego oraz certyfikatami, w tym np. CE, RoHS czy IP44 (lub nawet IP65). Przykładem może być halogenowa oprawa sufitowa Crater czarna, która jest przystosowana do żarówek GU10 (standardowe żarówki ledowe wykorzystywane w oświetleniu podbitki dachowej) oraz wykonana z aluminium. Jej minimalistyczny design idzie w parze z wysokim standardem jakości i atrakcyjną ceną. Na rynku dostępna jest też oprawa sufitowa Crater biała. Modele te mają różne zastosowania – sprawdzą się np. jako oświetlenie w salonie, łazience czy w ciągach komunikacyjnych.

Odporna na wodę i pył oprawa hermetyczna – skuteczne oświetlenie podbitki dachowej

Oprawa hermetyczna czarna to rozwiązanie, które pozwala na oświetlenie domu przy zachowaniu wysokiego standardu bezpieczeństwa. Model EKZ275 spełnia wymogi certyfikatu szczelności IP44, co oznacza, że opady deszczu i podstawowe uszkodzenia nie będą w stanie zagrozić jego pracy. Dostępny jest również jako oprawa sufitowa halogenowa do podbitek biała. Certyfikowane IP44 oprawy, np. oprawa sufitowa okrągła łazienkowa EKZ305, sprawdzają się nie tylko na zewnątrz budynku, lecz także w jego wnętrzu. W niektórych pomieszczeniach odporność na wodę jest pożądaną zaletą oświetlenia.

oświetlenie w podbitce dachowej

Na rynku można też znaleźć rozwiązania oferujące jeszcze wyższą skuteczność w walce z pyłem i wodą – spełniają one normy certyfikatu IP54. Są to m.in. oprawy CHIPA Zuma Line, które cechują się wysoką jakością, bardzo minimalistycznym i dobrze wpisującym się we współczesne trendy designem, a także kompatybilnością z żarówkami GU10.

Jakie żarówki wybrać do oświetlenia w podbitce dachowej?

Na rynku najczęściej mogą się Państwo spotkać z trzema żarówkami, które wykorzystują gniazdo GU10. Dedykowane są one oprawom korzystającym z napięcia 230 V. Poniżej przedstawiamy ich oznaczenia i specyfikację.

  • Żarówka LED GU10 1.5 W – emituje ona światło o mierze 110-150 lumenów. Jest to stosunkowo słaba żarówka. Stosowana jest w oświetleniu, które nakierowane jest na generowanie efektu dekoracyjnego. Tego typu lekkie podświetlenie gwarantuje uwypuklenie obrysu domu. Jeśli liczą Państwo na delikatną, subtelną, podkreślającą charakter budowli opcję, montaż żarówek LED GU10 1.5 W jest idealnym rozwiązaniem.
  • Żarówka LED GU10 4 W – emituje światło o mierze 400-450 lumenów. Daje ono ciekawy efekt wizualny oraz zapewnia skuteczne podświetlenie wokół budynku. Znacznie lepiej uwypuklają walory elewacji budynku od modelu 1.5 W.
  • Żarówki LED GU10 od 6 do 10 W – oferują światło o mierze od 500 do 1000 lumenów. Dzięki tak mocnemu źródłu światła są Państwo w stanie doświetlić nie tylko sam budynek, lecz także jego okolicę – ścieżki i alejki.

Z kolei do opraw korzystających z napięcia 12 V wymagane są żarówki z gniazdem MR16. Przeznaczone do takiej instalacji akcesoria, np. oprawka MR16 z przewodem, nie kosztują zbyt wiele, dzięki czemu skorzystanie z tego typu oświetlenia również może okazać się bardzo dobrą decyzją.

montaż oświetlenia w podbitce dachowej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl