Diody LED – jakie są rodzaje i parametry
Diody LED – jakie są rodzaje i parametry

Diody LED – jakie są rodzaje i parametry

Diody LED to innowacyjne rozwiązanie oświetleniowe, które od momentu komercjalizacji tej technologii stało się nieodłącznym elementem naszego życia. W niniejszym artykule zostały przedstawione diody odpowiadające za zrewolucjonizowanie naszej codzienności.

Kilka słów o samych diodach LED

Diody LED to diody elektroluminescencyjne. Oznacza to, że są one w stanie emitować promieniowanie (np. świetlne) przy ekspozycji na odpowiednie bodźce. Początkowo instalacja LED była traktowana dosyć nieufnie, jednak aktualnie stała się ona główną technologią oświetleniową na świecie. Dziś diody LED wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłu oraz rozwiązaniach – nie tylko w żarówkach, lecz także w smartfonach, taśmach LED, telewizorach, pilotach do telewizora i w wielu innych. Diody LED cechują się znakomitą efektywnością energetyczną – tworzą sporo światła przy niskim zużyciu prądu. Nie generują przy tym dużych strat energetycznych, ponieważ nie nagrzewają się jak tradycyjne żarówki. Poza tym wyróżniają je niewielkie rozmiary – można zastosować je w znacznie szerszym spektrum rozwiązań niż konwencjonalne źródła światła. Ponadto diody LED są niezwykle odporne, dlatego można je użytkować latami.

 

Warto także pamiętać o tym, że pomimo swojej wysokiej efektywności energetycznej diody LED nadają się do podpięcia do konwencjonalnych źródeł prądu. Dysponują one odpowiednimi przetwornikami, które doprowadzają napięcie docierające do diody do optymalnego (stosunkowo niskiego) poziomu.

Rodzaje diod LED – co oznacza ich nazwa?

Diody LED mają oznaczenie cyfrowe. Zasadniczo pierwsze dwie cyfry to pierwszy wymiar danej diody, a ostatnie dwie to drugi jej wymiar. Czyli popularna dioda 2835 cechuje się wielkością 2,8 mm na 3,5 mm. Poza tym przy diodach możemy spotkać następujące oznaczenia:

 1. Diody LED SMD – to najpopularniejszy, sprawdzony rodzaj diod LED, które pewnie przez wiele lat będą dominować na rynku ze względu na niską cenę, wysoką wydajność i korzystne dla użytkownika parametry.
 2. Diody LED CREE – są to konwencjonalne diody o bardzo szczegółowo określonej specyfikacji, dzięki czemu sprawdzają się także w bardziej skomplikowanych konstrukcjach.
 3. Diody LED COB – mogą one być stosowane w ramach pokaźnego, spójnego obwodu lub zostać zamontowane na powłoce, która będzie dobrze rozprowadzać ich światło.

diody led rodzaje

Popularne diody LED – rodzaje, na które warto zwrócić uwagę

Oto lista popularnych rodzajów diod LED, z którymi często mogą się Państwo spotkać zarówno w sprzętach wysokiej jakości, jak i w amatorskich instalacjach.

 • 3528 – jest to dioda, która cechuje się niewielkimi wymiarami i zdolnością do generowania średniej mocy światła. Stosowana jest ona w wielu rozwiązaniach, np. w żarówkach LED. Dioda ta stanowiła przez wiele lat bazę dla rozwoju następnych, bardziej zaawansowanych opcji LED. Dzięki temu kolejne rodzaje diod LED SMD cechowały się taką różnorodnością i wydajnością.
 • 3014 – dioda najczęściej w żółtym kolorze, która może generować światło o standardowej, neutralnej barwie. Jest ona powszechnie wykorzystywana w różnych rozwiązaniach, np. jako dodatkowe podświetlenie telewizora.
 • 2835 – określana jako najczęściej wykorzystywana dioda LED. Jest to wersja rozwojowa diody 3528, która cechuje się jednak nieco lepszymi parametrami pod kątem rozwiązań przemysłowych. Dzięki prostocie w adaptacji stała się ona elementem naprawdę dużej ilości konstrukcji. Jest to rozwiązanie dopracowane, skuteczne, efektywne energetycznie i bardzo dobrze sprawdzające się w przeróżnych produktach.
 • 5050 – jest to dioda o sporych wymiarach, która znakomicie sprawdza się na taśmach LED. Bardzo często dostępna jest ona w wariancie RGB. Dzięki temu taśma LED może świecić na wiele różnych kolorów.
 • 4040 – kolejna dosyć popularna dioda, która znajduje swoje zastosowanie głównie w motoryzacji. Często wykorzystuje ona obudowę kątową. Ze względu na swoją specyfikację może być ona szeroko wykorzystywana, np. w podświetlaniu trudno dostępnych miejsc.
 • 5630jasne diody LED stosowane w rozwiązaniach, które mają dostarczać spore ilości atrakcyjnego dla oka światła. Z powodzeniem można je zastosować gdziekolwiek – sama dioda przy wysokiej mocy dalej cechuje się elastycznością.
 • 5730 – jest to rodzaj diod LED, który cechuje się imponującą specyfikacją. Uznawane są one za najjaśniejsze diody LED znajdujące komercyjne zastosowanie. Ich światło jest niezwykle jasne i pozwala na bardzo skuteczną ekspozycję danego obszaru. Spotkamy je przede wszystkim w sklepach, wśród oświetlenia domowego, a także w gablotach, w których trzymane są różne drogie przedmioty.
 • 2216 – w odróżnieniu od wyżej wymienionych diod ta wyróżnia się naprawdę kompaktowymi wymiarami. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywana jest ona na taśmach LED o stosunkowo wąskiej szerokości.
 • 3535 – to niezwykle popularne diody LED, które znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w kącikach RTV. Stanowią one skuteczne podświetlenie telewizorów.
Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl