Barwa oświetlenia w zależności od pomieszczeń - jak je dobrać?
Barwa oświetlenia w zależności od pomieszczeń - jak je dobrać?

Barwa oświetlenia - zakresy

Wyróżniamy 3 barwy światła, z których każda charakteryzuje się innymi cechami i tym samym jej przeznaczenie i funkcja są inne. Jaka barwa oświetlenia będzie najlepsza zależy od wielu czynników. Do wyboru mamy barwę ciepłą o zakresie 2700-3200 K, która charakteryzuje się lekko żółtym odcieniem sprawiającym, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Neutralna barwa 4000-4500 K jest odpowiednikiem światła dziennego, jest najbardziej uniwersalna. Bardzo dobrze sprawdza się do czytania, nauki i pracy. Barwa zimna 5500-6500K ma niebieski odcień, podkreśla sterylność i czystość wnętrz, optycznie powiększa pomieszczenia. Barwa światła ma także duże znaczenie dla postrzegania kolorów. W przypadku ciepłych kolorów stonowane zostaną zimne. Światło zimne z kolei osłabia ciepłe kolory i wzmacnia zimne. Warto to uwzględnić zarówno przy wyborze kolorów ścian jak też barwy światła do konkretnych pomieszczeń i aranżacji.

Barwa oświetlenia w kuchni

W kuchni zazwyczaj montujemy kilka źródeł światła. Konieczne jest natomiast zastosowanie światła głównego, które najczęściej jest w postaci lamp sufitowych. Warto jest również wykorzystać możliwości taśm LED, które świetnie sprawdzą się przy półkach i blatach kuchennych. Ciepła barwa w kuchni pomoże Ci wykreować w nim przytulny i sprzyjający gotowaniu klimat, ponadto bardzo dobrze i jednocześnie delikatnie podkreśli produkty spożywcze. Jeżeli jednak kuchnia zaaranżowana jest w mocno nowoczesnym stylu, lepiej sprawdzi się barwa światła chłodniejsza.

Jaka barwa oświetlenia do salonu?

Pomieszczenie to spełnia często kilka funkcji. Jest miejscem odpoczynku i relaksu, spotkań z bliskimi, jak również domowym centrum rozrywki. To wymusza zastosowanie w nim kilku źródeł światła, podobnie jak w kuchni. Pamiętaj o głównym źródle światła, przy miejscu do czytania o lampie podłogowej lub stołowej. Możesz także podkreślić szafki oraz regały taśmami LED. Postaw na światło o barwie ciepłej lub neutralnej. W miejsc do czytania zastosuj barwę chłodniejszą niż ta, którą wybrałeś dla głównego oświetlenia.

Przeglądaj się w lustrze bez przeszkód - barwa oświetlenia do w łazience

Miejsce to powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Oświetlenie możesz zamontować na suficie, ścianach i przy lustrze. Jeżeli chcesz, aby było to pomieszczenie, które pomoże Ci się zrelaksować, pomyśl o dodatkowym oświetleniu dekoracyjnym. Do łazienki polecamy światło o barwie chłodnej, z kolei dodatkowe może być neutralne lub ciepłe.

Światło w sypialni

To Twój relaksacyjny azyl, natomiast światło ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, może nas pobudzać lub wyciszać. Tę drugą funkcję spełnia barwa oświetlenia ciepła, dlatego w przypadku sypialni powinieneś zrezygnować z mocnego chłodu, który może utrudnić Ci zasypianie.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl