Terminologia dotycząca lamp świetlnych i systemów oświetleniowych może być dla wielu osób skomplikowana. W nomenklaturze specjalistycznej występuje duża liczba terminów, których zrozumienie pozwala na dobór najbardziej odpowiednich produktów. Im więcej klient wie na temat specyfiki danego produktu, tym lepiej dla niego. Mając na uwadze te uwarunkowania, przygotowaliśmy kompleksowy słownik pojęć z zakresu oświetlenia pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych. Hasła posegregowaliśmy ze względu na ich popularność.
Przygotowaliśmy to zestawienie z myślą o osobach, które pragną dowiedzieć się nieco więcej o specyfice światła wykorzystywanego w przestrzeni domowej. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne gwinty żarówkowe oraz dlaczego wartość jednostka WAT ma duże znaczenie w kontekście energooszczędności. Dotykamy także pojęć stricte technicznych, nierzadko trudnych do zrozumienia. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z zestawieniem terminów.
Słownik pojęć oświetleniowych
- Światło typu LED. Jest to rodzaj oświetlenia, który uzyskuje się za pomocą działania diody elektroluminescencyjnej. Zazwyczaj w żarówce LED znajduje się kilka takich diod, a w przypadku popularnych taśm ledowych może być ich znacznie więcej. Jest to światło energooszczędne, które wymaga mniejszego poboru prądu. Plusem zastosowania świateł ledowych jest możliwość szerokiego ich zastosowania zarówno w przestrzeni wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Nazwa LED pochodzi od anglojęzycznego sformułowania oznaczającego emitera światła w postaci diody, czyli Light-Emitting Diode.
- Jednostka WAT. To wartość podstawowa, która określa pobór prądu w wyniku działania żarówki. 10W oznacza, że w trakcie trwania jednej sekundy żarówka zużyła równowartość 10 dżuli. Im mniej WAT, tym pobór prądu jest niższy. Światła LED cechują się większą wydajnością w porównaniu do żarówek wolframowych. Wartość WAT jest zawsze podawana na opakowaniu żarówki, a także zostaje naniesiona na jej obudowę.
- Żarnik w żarówce. Jest to cienki knot druciany, określany jako włókno żarowe, stanowiący jeden z podstawowych elementów budowy żarówki. Umożliwia on emisję promieni świetlnych. Działa dzięki nagrzewaniu się w wyniku dostarczenia prądu. To dzięki żarnikowi żarówka jest w stanie efektywnie świecić. Drucik wolframowy jest metalem o bardzo wysokiej temperaturze topnienia, dlatego z powodzeniem jest używany w różnego rodzaju żarówkach. Żarników z wolframu nie wykorzystują nowoczesne światła LED, które działają dzięki zainstalowanym diodom elektroluminescencyjnym.
- Barwa światła. Jest to subiektywna ocena odbiorcy, która dotyczy typu zabarwienia światła widzialnego. Barwę światła obserwator rozpoznaje wskazując jej nazwę, np. czerwona, zielona lub niebieska. W przypadku żarówek tradycyjnych znacznie bardziej precyzyjnym sposobem na określenie ich odcienia jest temperatura. Ta zaś może przybierać różne określenia, od ciepłej, przez neutralną, skończywszy na zimnej.
- Wartość Kelwinów. To jednostka opisywana skrótem K, która oznacza wartość temperatury barwowej. Im większa liczba Kelwinów, tym światło chłodniejsze i jaśniejsze. Wraz z redukcją liczby Kelwinów światło zyskuje coraz cieplejszą temperaturę. W Kelwinach wyrażana jest obecnie barwa światła. Na opakowaniach produktowych żarówek stosuje się oznaczenia liczbowe zakończone symbolem K. 3000K oznacza barwę ciepłą, zaś 7000K to barwa zimna. Naturalne światło słoneczne oświetlające niebo emituje temperaturę barwową o wartości ok. 20000K.
- Materiał PCV. To bardzo odporne tworzywo wykorzystywane w produkcji lamp i akcesoriów oświetleniowych. Dzięki swoim parametrom nadaje się do pracy w sąsiedztwie rozgrzanych materiałów, takich jak żarówki. PCV jest tworzywem bardzo uniwersalnym w kontekście wytwarzania różnych kształtów lamp. Stosuje się go nie tylko w kontekście wytwarzania elementów oświetleniowych. PCV wykorzystywany jest także w budownictwie i wielu innych dziedzinach życia.
- Reflektor. To bardzo mocna lampa kierunkowa, która świeci w jednym, skonkretyzowanym przez użytkownika kierunku. Kojarzyć się może z lampą samochodową, gdyż to właśnie o tym elemencie pojazdu mówi się "reflektor". Reflektory mogą zostać wykorzystane do doświetlenia np. wjazdu na posesję czy bramy garażowej. Te do użytku domowego są słabsze, dzięki czemu nie męczą oka. W przestrzeniach zamkniętych stanowią przede wszystkim element dekoracyjny i uzupełniający.
- Jaskrawość powierzchni. Wrażenie wzrokowe polegające na stwierdzeniu, że dany obiekt lub powierzchnia jest bardziej ciemna bądź jasna. Wrażeniem jaskrawości jest luminacja świetlna. Stanowi ona swojego rodzaju wrażenie wzrokowe w kontekście obserwowanej powierzchni. Miarą jaskrawości jest nit. Terminami związanymi z jaskrawością jest rozkład luminacji oraz współczynnik odbicia światła.
- Wartość Wolt (V). To napięcie, które rozróżnia potencjały w porównaniu do np. neutralnego punktu odniesienia. Wolt oznacza różnicę potencjałów elektrycznego oraz siły elektromotorycznej. Obecnie w gniazdkach elektrycznych dysponujemy napięciem o wartości 230 Wolt.
- Lampa typu plafon. To rodzaj lampy sufitowej, której cechą charakterystyczną jest płaskie przyleganie całej jej powierzchni stykowej do sufitu. W przeciwieństwie do żyrandola czy lampy wiszącej plafon ściśle przylega do sufitu, nie pozostawiając prześwitów pomiędzy poszczególnymi elementami.
- Żarówka dekoracyjna. To specjalny rodzaj oświetlenia charakteryzowany na pierwowzory żarówek. Odznacza się ona wyjątkowym wyglądem i charakterystycznymi powykręcanymi żarnikami umieszczonymi wewnątrz szkła. Światło emitowane przez żarówki dekoracyjne jest skrajnie ciepłe, czasami wręcz pomarańczowe. Stosowana jest przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach rustykalnych. Może przybierać różne kształty: od tradycyjnej formy żarówki, przez podłużne klosze skończywszy na w pełni okrągłych bańkach.
- Maksymalna moc żarówki. Oznaczenie umieszczone w specyfikacji technicznej lampy, które wskazuje na maksymalną moc WAT żarówki zastosowanej do urządzenia. Przykładowo: jeśli maksymalna moc żarówki wynosi 50W, użytkownik nie może przekraczać tej wartości montując mocniejszy odpowiednik.
- Akomodacja oka. Zdolność oka do nastawności, pozwalająca na zogniskowanie widzialnego obrazu na siatkówce. W praktyce oznacza umiejętność dostosowania się wzroku do zmieniających się warunków oświetleniowych.
- Światło białe. To najjaśniejszy dla ludzkiego oka rodzaj barwy, który powstaje z idealnie połączonej mieszaniny barw podstawowych. W sensie technicznym oznacza jeden z rodzajów szarości. Znakomicie nadaje się do oświetlania przestrzeni wewnętrznych. Światło białe jest powszechnie wykorzystywane w mieszkaniach, biurach czy budynkach użyteczności publicznej.
- Klasa energooszczędności. Określana także jako klasa efektywności energetycznej. Oznacza zbiór informacji dotyczących wydajności i poboru energii urządzenia w porównaniu do innych sprzętów tego rodzaju. Klasa określana jest symbolem literowym. Najbardziej energooszczędne urządzenia to takie, które posiadają oznaczenie A, najmniej zaś to urządzenia oznaczone jako G. Obecnie stosuje się nowy wzór klasy efektywności energetycznej, który jest zgodny z wytycznymi UE.
- Gwint G9. To niewielki gwint zakończony dwoma pętelkami w postaci drucików. Żarówka tego typu montowana jest poprzez wciśnięcie do gniazda z otworami. Ze względu na swój rozmiar, żarówki z gwintem G9 stosowane są do systemów meblowych i oświetlenia listwowego w mieszkaniach. Dostępne są zarówno w wersji zwykłej, jak i ledowej.
- Gwint E27. To najczęściej spotykany gwint o średnicy 2,7 centymetra. To właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Stosowany jest w żarówkach do żyrandoli, kloszy, lamp i innych, najczęściej użytkowanych urządzeń oświetleniowych. Spotykany w wersji klasycznej, energooszczędnej i LED.
- Gwint E14. To mniejszy, w porównaniu do E27, rodzaj gwintu stosowanego w lampach i urządzeniach doświetlających. Zwykle użytkowany jest w nieco mniejszych sprzętach, np. lampkach, choć nie jest to jego podstawowy wyróżnik. Gwint E14 posiada średnicę o rozmiarach 1,4 centymetra.
- Żarówka GU10. To niewielka żarówka typu halogenowego posiadająca gwint w postaci dwóch zaokrąglonych nóżek, rozstawionych 10 milimetrów obok siebie. Stosowana jest w podwieszeniach sufitowych i oprawach punktowych.
- Żarówka MR16. To żarówka bardzo podobna w kształcie do GU10. Różni się przede wszystkim dolną częścią wtykową. MR16 posiada dwa ostro zakończone bolce, które są rozstawione między sobą w odległości 5,3 milimetra. Żarówka znajduje zastosowanie w oprawach sufitowych i ściennych systemach oświetleniowych.
- Lampa typu spot. Jest to rodzaj oświetlenia w postaci lampy świecącej punktowo. Urządzenie w rodzaju spot emituje stożek świetlny, doświetlający niewielki obszar powierzchni.
- Oprawka. To element urządzenia oświetleniowego, do którego wkręca się lub wtyka żarówkę.
- Oprawa. To inaczej klosz, obudowa, abażur lub inny obiekt, który okala i zabezpiecza żarówkę umiejscowioną w oprawce. Ma także niebagatelne znaczenie estetyczne.
- Łącznik oświetleniowy. To aparat, który umożliwia włączanie lub wyłączanie światła w danym obwodzie elektrycznym. Są to charakterystyczne, najczęściej plastikowe, elementy instalowane na ścianie. Pozwalają na uruchomienie bądź zgaszenie lamp. Istnieją ich różne rodzaje. Wyróżnia się łączniki tradycyjne, ściemniacze czy schodowe.
- Spotlight. Malutki reflektor w postaci projektora, który emituje nieznaczną wiązkę światła o niskim kącie padania.
- Klasa szczelności IP. To stopień szczelności urządzenia elektrycznego. W zależności od rodzaju zastosowanej obudowy i systemów uszczelniających, lampa może posiadać różny współczynnik ochrony. IP określa się ciągiem dwóch liczb następujących po sobie. Tym samym przykładowymi wartościami stopnia ochrony mogą być np.: IP33, IP02, IP66. Pierwsza cyfra oznacza zabezpieczenie przed ciałami stałymi, a druga przed wodą. Lampy oświetleniowe o wysokim współczynniku IP mogą być montowane w przestrzeniach zewnętrznych, np. na tarasie. Te, które nie posiadają dobrych zabezpieczeń, nadają się wyłącznie do użytku wewnętrznego.
Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu online.