Oświetlenie schodowe - montaż
Montaż schodów z oświetleniem LED z czujką ruchu

Metamorfoza schodów z wykorzystaniem podświetlenia taśmą LED w profilach aluminiowych.

Oprócz opraw schodowych montowanych w ścianie, bardzo popularnym a przede wszystkim efektownym sposobem oświetlenia klatki schodowej jest podświetlenie stopni. Stosuje się w tym przypadku aluminiowy profil w którym umieszczamy taśmę LED. Całość przykrywamy kloszem - czyli płaską przysłonką z tworzywa sztucznego której zadaniem jest rozproszenie i 'zmiękczenie' światła z taśmy. Tak uzbrojony profil umieszczamy w przygotowanym pod stopniem frezie, lub przyklejamy - w zależności od tego w jaki sposób wykończone mamy stopnie. Daje to niesamowity i minimalistyczny efekt oświetlenia przestrzeni klatki schodowej - bez naruszania ścian i montowania dodatkowych punktów świetlnych widocznych bezpośrednio dla naszego oka.

Poniżej mamy parę wskazówek dzięki którym łatwiej Wam będzie dobrać potrzebny asortyment i wykonać taką instalację.

Montaż schodów z klejonego drewna bukowego grubości 4cm.

Do projektu użyto taśmy LED o neutralnej temperaturze barwowej o mocy 9,6W.

Przyklejono ją w profilu aluminiowym typ X. Profil zamknięto kloszem mlecznym który idealnie rozprasza światło taśmy LED.

Profile zakończono zaślepkami do profili typ X.

Przy robieniu takich instalacji ważne jest dobranie zasilacza o odpowiedniej mocy. W tym przypadku było to łącznie 12 metrów taśmy LED o mocy 9,6W/m = 115,2W

Należy dodać do wyniku 20% zapasu co daje nam około 140W. Dobieramy więc zasilacz o mocy 150W. W Naszym przypadku - zasilacz modułowy.

 

Sterowanie oświetleniem

Do sterowania oświetleniem schodowym zastosowano czujniki ruchu podtynkowe CR-4. Są to bardzo uniwersalne włączniki z czujnikiem ruchu wyposażone również w czujkę zmierzchu. Możemy na nim włączyć tryb:

① uruchamiania na ruch (możliwe również regulowanie czułości i czasu działania)

② włączyć światło

③ wyłączyć je.

Wykorzystano tu dosyć mocną taśmę LED (120 diód/m) dzięki czemu zamontowane tu oświetlenie schodowe LED może być spokojnie jedynym źródłem światła na całej klatce schodowej. Przy taśmach o mniejszym zagęszczeniu diodami LED (60 diód/m) otrzymamy efekt delikatnego podświetlenia, przy którym warto jeszcze doświetlić przestrzeń jakimś spotem lub kinkietem.

Mamy również dostępne bardzo efektowne sterowniki z efektem fali świetlnej gdzie po pojawieniu się osoby na schodach pełne oświetlenie jest włączane kolejno, lampa po lampie.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Poniżej znajdą Państwo schemat instalacji i video z montażu schodów z podświetleniem LED.


 

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl